close
UrodaZdrowie

Żywokost i jego właściwości lecznicze

Kosmetyczne oraz lecznicze właściwości żywokostu były wykorzystywane w ludowej medycynie od setek lat. Ta pospolita w Polsce roślina nie potrzebuje szczególnych warunków do rozwoju. Tymczasem wytwarzane na jej bazie specyfiki cechuje spora wszechstronność, aczkolwiek preparaty na jej bazie nie są w naszym kraju dostępne. Dlaczego?

W ziołolecznictwie użyteczny jest korzeń żywokostu, który zbiera się w drugim, bądź trzecim roku rozwoju rośliny. Surowiec ten zawiera około 10% śluzu, alatolinę, sole mineralne (przede wszystkim krzem), garbniki, asparganinę aminokwasy i skrobię, a także fruktany oraz specyficzne alkaloidy, które wykazują właściwości toksyczne. Stąd w Polsce sprzedaż i stosowanie specyfików z żywokostem są obecnie zakazane. Preparaty do użytku zewnętrznego wytwarzane są we Włoszech, Niemczech i Francji, ale doustne produkty także całkowicie wycofano z obiegu.

Żywokost przejawia charakter leczniczy w przypadku urazów tkanki kostnej, ale też chorób układu ruchowego, takich jak problemy ze stawem biodrowym, kolanowym, rwą kulszową, dyskopatią. Okłady z oleju bądź ze świeżego, posiekanego korzenia sprawdzają się podczas rekonwalescencji po złamaniach czy stłuczeniach, ale także w nasilonych bólach reumatycznych czy przy zapaleniu ścięgien różnego rodzaju. Rozgrzewające działanie oraz bogaty skład pomagają także w terapii zakrzepicy żył. Nalewka może być użytkowana także w kosmetyce – jej oddziaływanie na skórę zwiększa gęstość oraz sprężystość tej zywokosttkanki. Ściągające działanie oraz obecność alatoliny wspomagają gojenie się ran oraz tworzenie się nowej tkanki w przypadku silnych owrzodzeń czy odleżyn. Możliwe jest także płukanie gardła oraz jamy ustnej, w której stwierdzono uszkodzenia nabłonka.

Żywokost w formie wewnętrznej nie jest bezpieczny nawet po silnym rozcieńczeniu – w przeciwnym wypadku może dojść do zatrucia. Obecnie terapia doustna wyciągami z korzenia żywokostu nie jest praktykowana, mimo wcześniej stwierdzonemu korzystnemu oddziaływaniu na błony śluzowe w żołądku czy jelitach. Alkaloidy mogą być toksyczne i prowadzić do takich działań niepożądanych, jak: uszkodzenie wątroby a w konsekwencji jej marskość, bądź zmiany mutacyjne i nowotworowe, uszkodzenia płuc, rozrost tkanek nowotworowych (najczęściej gruczolaków).

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response