close
LifestyleUrodaZdrowie

Ziołolecznictwo – co warto o nim wiedzieć [cz.I]

W ciągu ostatnich lat coraz szerzej stosowane są naturalne sposoby leczenia. Jedną z dziedzin, które zyskały na popularności jest ziołolecznictwo. Czym jest oraz jakie preparaty na bazie ziół wykazują szczególną skuteczność? Zapraszamy do lektury.

Fitoterapia współcześnie

Istotę ziołolecznictwa stanowi wykorzystywanie naturalnych ekstraktów roślinnych i roślin – zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Ziołowa medycyna posiada bardzo długą tradycję, a obecnie powraca do łask również w krajach wysokorozwiniętych. Warto zauważyć, iż na całym świecie około 80 proc. ludzi korzysta z rozmaitych form fitoterapii, a specyfiki tego typu są często zalecane również przez farmaceutów i lekarzy. Rzecz jasna, najczęściej ziołolecznictwo łączone jest z medycyną niekonwencjonalną. W ramach tej dziedziny podstawową działalność stanowi wytwarzanie specjalistycznych preparatów i mieszanek, niemniej jednak równie ważne są badania weryfikujące właściwości poszczególnych roślin oraz ich wpływ na organizm. W świetle polskiego prawa każdy nowy specyfik, aby znaleźć się na rynku, musi być zatwierdzony pod kątem bezpieczeństwa użytkowania – na przykład przez Izbę Zielarsko – Medyczną bądź inne uprawnione do wydawania atestów instytucje. Dlaczego fitoterapia przeżywa obecnie renesans? Wpływ na to może mieć wiele czynników. Leki ziołowe z reguły są tańsze niż syntetyczne preparaty.

Dodatkowo naturalne surowce rzadziej wywołują reakcje uczuleniowe i inne niepożądane efekty. Na ich korzyść przemawia również ogólnodostępność, brak konieczności zdobywania recept, a także w wielu wypadkach – liczne zastosowania, zarówno lecznicze, profilaktyczne jak i kosmetyczne. Ziołowe preparaty mogą przybierać różną postać, w zależności od czego stosuje się je wewnętrznie bądź zewnętrznie.

Zioła jako leki i jako suplementy diety

Głównym składnikiem surowców zielarskich są rośliny lecznicze – wykorzystuje się ich kwiaty, liście, kłącza, owoce, korzenie oraz pączki czy nasiona, zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Ze świeżych komponentów przygotowywane są na ogół alkoholatury, soki czy syropy, natomiast susz stanowi podstawę naparów, odwarów, maceratów, gotowych produktów jak tabletki czy granulaty etc. Wielowymiarowe zastosowanie ziół jest związane z ich bogatym składem – obfitują one w garbniki, flawanoidy, kwasy organiczne różnego rodzaju czy olejki eteryczne. Aby jednak dana roślina wykazywała lecznicze właściwości musi spełniać formy jakościowe – istotnym jest brak pestycydów, metali ciężkich, zanieczyszczeń. Zadbać należy nie tylko o uprawę, ale też optymalne przechowywanie (susz chronimy przed promieniowanie UV czy wilgocią).

ziololecznictwo

Do najpopularniejszych leczniczych roślin będących składnikami mieszanek, jak również preparatów kosmetycznych należą: aloes – pozwalający leczyć zmiany natury dermatologicznej, rumianek – o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, żurawina – wspomagająca terapię w infekcjach dróg moczowych, żeń – szeń – korzystnie oddziałujący na układ immunologiczny, wspomagający koncentrację, dodający witalności, chmiel, lawenda czy korzeń kozłka lekarskiego – przy bezsenności i nadmiernym stresie. Co ciekawe do suplementów ziołowych zaliczane są także kapsułki z ekstraktem z czosnku (wzmacniające naturalną odporność), z lecytyną, z lucerną (na problemy gastryczne, takie jak wrzody czy nadkwasota). Warto uwzględnić naturalne specyfiki w terapii, ale także wtedy, gdy chcemy podnieść witalność naszego organizmu.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response