close
LifestyleUrodaZdrowie

Ziołolecznictwo – co warto o nim wiedzieć [cz. II]

Ziołolecznictwo to jeden ze sposobów, by utrzymać dobrą kondycję organizmu oraz wzmocnić jego odporność. Za sprawą odpowiednich mieszanek można wspomóc m.in. pracę układu trawiennego, oddechowego, regulować gospodarkę hormonalną, ale też leczyć dolegliwości dermatologiczne czy neurologiczne. Warto zapoznać się z tą dziedziną, ponieważ w naturalny, prosty i niedrogi sposób można dzięki niej zwiększyć komfort swojego życia.

Wielowymiarowe działanie ziół jest doceniane już od starożytności. Współcześnie dysponujemy jednak dużo lepszymi technikami badawczymi – dzięki temu gotowe mieszanki i suplementy są dużo bezpieczniejsze dla organizmu, z uwagi na uwzględnienie optymalnych dawek. Naturalnie zioła nie są w stanie wyleczyć każdej dolegliwości, jednakże mogą stanowić doskonałe uzupełnienie konwencjonalnych terapii oraz istotny element profilaktyki – na przykład przy zaburzeniach pracy układu naczyniowo – sercowego.

Ziołolecznictwo przybiera różne formy. Specyfiki mogą być stosowane na wiele sposobów, tak zewnętrznych (okłady, kompresy, kąpiele, maski, glinki do masażu), jak i wewnętrznych (syropy, soki, maceraty, napary, odwary, alkoholatury, gotowe tabletki i kapsułki).

Zabiegi z wykorzystaniem roślin leczniczych są tak popularne, ponieważ można je wykonywać samodzielnie, natomiast koszt surowców nie jest wysoki.

O ich skuteczności świadczyć natomiast może fakt, że są też oferowane w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, medycyny estetycznej. Warto zauważyć, iż w takich miejscach sięga się nie tylko po szeroko znane zioła i rośliny, ale też po składniki egzotyczne (np. znane w medycynie indyjskiej czy chińskiej), co zwiększa koszt zabiegów.

W domowym zaciszu łatwo można przygotować kuracje wzmacniające czy upiększające z wykorzystaniem składników ogólnodostępnych. Pokrzywa, rumianek pospolity, babka lancetowata, krwawnik, dziurawiec i wiele innych roślin wykazują szereg właściwości korzystnie oddziałujących na skórę.

ziololecznictwo

Dzięki regularnemu stosowaniu zabiegów można łagodzić podrażnienia, eliminować trądzik czy łojotok, pozbyć się zaskórników. Szeroko znane są także właściwości skrzypu – wzmacniającego włosy oraz paznokcie. Zioła mogą służyć także do aromaterapii – odpowiednie mieszanki pozwalają w zależności od potrzeb łagodzić stres lub pobudzać koncentracje. Specyfiki do stosowania wewnętrznego są stosowane głównie w problemach trawiennych, warto jednak zwrócić uwagę także na fitohormony stanowiące zamiennik tradycyjnych leków w łagodzeniu objawów menopauzy u pań.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response