close
UrodaZdrowie

Ziele Gotu Kola – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Marzenia o przedłużeniu życia i unikaniu schorzeń towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Eliksiry młodości, tajemne przepisy, próby wskrzeszania – wszystkie te próby spełzły na niczym. Obecnie trendem pozostają tzw. „naturalne sposoby”, opracowane przez specjalistów diety, egzotyczne rośliny, suplementy. Na ile w istocie przedłużają one czas naszego bytowania na Ziemi oraz poprawiają kondycję – trudno rozstrzygnąć. Są jednak dużo mniej tajemnicze i łatwiej dostępne niż kiedyś. Przynajmniej w większości, bo chyba mało kto w Europie słyszał o roślinie zwanej ziele Gotu Kola. Najwyższy czas to zmienić!

Ziele Gotu Kola stanowi jeden z pokarmów słoni zamieszkujących zarówno Indie, jak i Madagaskar czy Sri-Lankę. Prócz tego zajmuje ono poczytne miejsce w praktykowanej w tamtejszych regionach fitoterapii.

W jaki sposób Gotu Kola jest użytkowana? Sposobów wyróżnia się kilka – zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zgłębiając rynek ziołolecznictwa można się spotkać z tym zielem w formie kompresów, suszu, proszku, ale też nalewek, mieszanek herbacianych czy kapsułek. Każdorazowo podstawę dobroczynnego działania stanowią triterpeny – pobudzające produkcję kolagenu w tkance kostnej i łącznej, a ponad to – korzystnie oddziałujące na strukturę naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. To jednak nie wszystko. Osoby zajmujące się ziołolecznictwem podkreślają wszechstronny charakter ziela, które ma zbawienny wpływ również na pacjentów cierpiących na różnego rodzaju dermatozy, posiadających oparzenia czy przerośnięte już blizny. Kompresy stanowią zatem jedną z popularniejszych form używania Gotu Kola.

Ziele Gotu Kola

Inną cechą, która nadal nie została potwierdzona jest korzystne oddziaływanie na układ nerwowy – w szczególności u starszych ludzi dotkniętych chorobą Alzheimera, a także tych, którzy mają ogólne problemy z koncentracją czy przyswajaniem nowych informacji. Warto zachować nieco sceptycyzmu w przypadku tego ziela, wciąż brakuje bowiem miarodajnych badań zrealizowanych przez największe ośrodki naukowe. Z drugiej strony jednak – podążanie za trendem wskazującym na naturalne i skuteczne metody terapii to optymalne rozwiązanie dla wielu pacjentów, którzy poszukują alternatyw wobec chemicznie konstruowanych mieszanek.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response