close
UrodaZdrowie

Zdrowa czyli piękna – suplementy dla urody

Długie, zdrowe włosy, mocne paznokcie, promienna cera – niezależnie od zmieniających się kanonów urody te atrybuty zawsze są w cenie. By jednak cieszyć się nieskazitelnym wyglądem nie wystarczą kosmetyki najlepszej jakości. Odżywianie organizmu „od środka” jest równie istotne. Gęste i piękne włosy łatwo osłabić również przez niewłaściwą pielęgnację – zabiegi stylizacyjne, częsta koloryzacja, niewłaściwe kosmetyki – wszystko to skutecznie przerzedza naszą czuprynę. Dodatkowo zarówno cera, jak i włosy mogą ucierpieć przez niewłaściwą, ubogą w wartościowe składniki dietę czy nadmierny stres.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą stylu życia. Warto zacząć stosować także kompleksowo działające suplementy wzmacniające skórę, włosy i paznokcie. Ich skuteczność wynika z faktu, iż stanowią one prawdziwy koktajl witaminowo – mineralny, łatwy do przyswojenia przez komórki organizmu.

Piękna cera to cera zdrowa

By utrzymać skórę w dobrej kondycji nie wystarczy stosować dobrych kosmetyków oczyszczających i nawilżających. Konieczne jest również działanie „od wewnątrz” – czyli zapewnianie organizmowi dawki niezbędnych witamin i minerałów.

Jednym z najważniejszych naturalnych antyoksydantów jest kwas askorbinowy. Znany szerzej jako witamina C pogromca wolnych rodników rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie nie może być magazynowany przez organizm. Suplementacja witaminy C jest niezbędna, ponieważ wolne rodniki negatywnie wpływają na stan organizmu. Przede wszystkim przyspieszają one proces starzenia się komórek – prowadząc do pojawiania się zmarszczek i ogólnego osłabienia kondycji skóry. Skóra pozbawiona optymalnej dawki witaminy C traci blask i wiotczeje, pojawiać się mogą również inne niedoskonałości. W walce z nimi pomocny jest inny częsty składnik preparatów pielęgnacyjnych – cynk.

Ten minerał wykazuje właściwości antybakteryjne oraz ochronne. Najbardziej znane jest zastosowanie cynku w walce z trądzikiem oraz innymi zmianami skórnymi na tle chorobowym. Kosmetyki i suplementy z cynkiem powinny też stosować osoby, których skóra często jest narażona na działanie promieniowania UV.

Mocne włosy i zdrowe paznokcie

Skrzyp polny w ziołolecznictwie stosowano już od starożytnych czasów. Obecnie doceniany jest głównie jako składnik preparatów pielęgnacyjnych do włosów, paznokci oraz skóry. W suplementach zawierających skrzyp można w skoncentrowanej dawce znaleźć flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne czy garbniki – o silnym antyoksydacyjnym działaniu. Ponad to w zielu tym znajdują się liczne minerały (np. wapń, fosfor, żelazo czy mangan), a także wspomniana już witamina C. Działanie pielęgnacyjne skrzypu sprowadza się do: wzmacniania włosów od cebulek aż po końce, zapobiegania ich wypadaniu, zmniejszania łamliwości paznokci, a także hamowania nadmiernej potliwości. Preparaty ze skrzypem polecane są również w przypadku rozdwajających się kosmyków czy włosów z łupieżem. Preparaty można zażywać profilaktycznie – dla wzmocnienia włosów oraz ujędrnienia skóry.

skrzyp polny

Mimo, iż jest nazywana witaminą B7, biotyna wcale nie jest witaminą, lecz syntetyzowanym kwasem organicznym. Związek ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i silnie wpływa na kondycję skóry oraz paznokci. Biotyna na włosy  jest stosowana w kosmetyce od lat – suplementy zawierające ten składnik pomagają rozwiązywać m.in. problemy z łuszczeniem się skóry głowy, a także utratą włosów czy ich przedwczesnym siwieniem. Biotyna zapobiega także kruszeniu się paznokci. Niedobory tego składnika mogą prowadzić do podwyższenia się poziomu cholesterolu we krwi, negatywnie wpływają na samopoczucie oraz zdolność do koncentracji, a nawet na pracę układu mięśniowego. Witaminę B7 można znaleźć w produktach żywnościowych – głównie wątróbce, żółtkach jaj, szpinaku, pomidorach czy marchwi, jednakże jej wchłanianie z suplementów jest bardziej efektywne. Dodatkową zaletą preparatów z biotyną jest to, że nie można ich przedawkować – „witamina” B7 rozpuszcza się w wodzie i jest usuwana z organizmu wraz z moczem.

Podsumowując – dostępne na rynku suplementy zapewniają niezbędną ochronę oraz wpływają na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Ich składniki są naturalnego pochodzenia, nie trzeba więc obawiać się wystąpienia reakcji alergicznej. To doskonała wiadomość dla osób posiadających wrażliwą skórę, podatną na działanie związków chemicznych. Warto pamiętać, że poza kompleksową suplementacją konieczna jest zróżnicowana, dostarczająca złożonych węglowodanów i wartościowych białek dieta. Nie można lekceważyć również roli kwasów omega-3 i omega-6. Codzienna aktywność fizyczna i racjonalny sposób odżywiania zawsze powinny stanowić podstawę do wszelkich działań zmierzających do poprawy wyglądu. Jako dodatkowe wsparcie mogą pomóc suplementy i odżywki – efekty ich działania nie będą być może natychmiastowe, jednak z pewnością trwałe i widoczne w dłuższej perspektywie stosowania. Biorąc pod uwagę fakt, iż koszt zakupu takich suplementów jest o wiele niższy niż ma to miejsce w przypadku syntetycznych preparatów – warto zainteresować się naturalnymi sposobami dbania o urodę.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response