close
UrodaZdrowie

Zastosowanie krwawnika jako rośliny leczniczej

Mimo postępującej degradacji środowiska wciąż otaczają nas liczne rośliny lecznicze. Jedną z nich jest krwawnik pospolity występujący na terenie niemal całej Europy, ale też w Ameryce Południowej czy na północnych terenach azjatyckich. Kwiatostany oraz ziele stanowią tę część, którą można wykorzystywać w ziołolecznictwie. Jakie są konkretne właściwości zdrowotne krwawnika oraz kto może je bezpiecznie stosować wyszczególniamy poniżej.

Krwawnik stanowi roślinę leczniczą przede wszystkim na swoje antyseptyczne i przeciwzapalne działanie. Korzystnie wpływa także na pracę układu trawiennego oraz bywa pomocny w przypadku tamowania krwawień. Krwawnik jest stosunkowo łatwym surowcem do przerobu. Jego korzenie występują płytko pod ziemią, a okres kwitnienia przypada na miesiące od lipca aż do października. Suszenie kwiatów oraz ziela zebranych w tym czasie wystarczy powiązać w cienkie pęczki, a następnie suszyć w miejscu o dobrej wentylacji oraz bez dostępu do światła.

Skład i zastosowanie

Krwawnik jest bogaty w substancje lecznicze występujące w olejku – m.in. cholinie, solom mineralnym, cynkowi, garbnikom czy azulenowi. Taki ogrom składników sprawia, że jest on wykorzystywany zarówno w medycynie naturalnej, jak i estetycznej. Dzięki działaniu antyseptycznemu dodanie krwawnika do preparatów kosmetycznych pozwala na wyleczenie takich problemów dermatologicznych jak liszaj czy trądzik. Krwawnik może stanowić także bazę dla żeli i płynów do higieny intymnej, bowiem obok antybakteryjnych właściwości pomaga chronić przed infekcjami grzybiczymi.

Lecznicze zastosowanie krwawnika sprowadza się m.in. do tamowania krwawienia z układu pokarmowego oraz wspierania terapii w chorobie wrzodowej żołądka czy jelit. Ponad to zaleca się napary na bazie tej rośliny przy leczeniu hemoroidów, silnych bólach menstruacyjnych czy nieregularnym cyklu miesiączkowym. Ten ostatni przypadek wiąże się także z silnym działaniem rozkurczowym – co z kolei czyni krwawnik odpowiednim ziołem w uporczywych dolegliwościach bólowych brzucha, wzdęciach czy zaparciach.

Krwawnik

Krwawnik ma właściwości zdrowotne pobudzające pracę wątroby (produkcję żółci), ale też wspomaga detoksykację organizmu. Znane jest jego korzystne oddziaływanie przy zagrożeniu kamicą nerkową.

To nie wszystko – farmaceutyki z dodatkiem krwawnika sprawdzają się także jako lek na stany zapalne jamy ustnej i gardła. Z krwawnika można zrobić napar, odwar, syrop, olejek do nacierania ciała, nie brakuje też fitokosmetyków zawierających ten składnik.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response