close
ParentingZdrowie

Zastój pokarmu – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Lekarze specjaliści i inni eksperci badający prawidłowy rozwój niemowląt są zgodni, że mleko matki jest najbardziej optymalnym z posiłków przez kilka miesięcy życia dziecka. Pomaga w budowaniu bariery immunologicznej, a sam proces karmienia ma korzystny wpływ na budowanie więzi między noworodkiem i jego mamą. Niestety, laktacja nie u każdej kobiety przebiega prawidłowo, co może być przyczyną frustracji, nieprzespanych nocy a nawet prowadzić do depresji poporodowej. Warto zawczasu dowiedzieć się, jak radzić sobie w przypadku takiego problemu jak zastój pokarmu. Czym jest oraz jakie sposoby warto zastosować opisujemy poniżej.

Problemy z karmieniem piersią niestety nie są rzadkością – po porodzie wystąpić może zarówno nawał jak i zastój pokarmu. Druga przypadłość objawia się bólem piersi, ich nabrzmieniem, przepełnieniem. Mleko nie chce wypływać – nawet jeśli dziecko nie ma problemów z odruchem ssania. Przewody mleczne są częściowo lub całkowicie zatkane. Zastój wynika z tego, że pokarmu było zbyt dużo bądź też z dłuższych przerw między kolejnymi karmieniami, a także problemów w momencie tego procesu (szkodliwe są takie czynniki jak stres, uszkodzenia mechaniczne spowodowane nadmiernym uciskiem piersi etc.).

Konieczne jest zastosowanie doraźnych metod. Obejmują one drenaż powodujący wypłynięcie pokarmu. Warto uprzednio wziąć ciepły prysznic lub w inny sposób ogrzać piersi (np. termoforem). Nagminnie popełnianym błędem jest mocne uciskanie i masowanie piersi – nie powinno ono mieć miejsca. Obrzmiałe piersi można dotykać jedynie w delikatny sposób. Warto również proces karmienia rozpoczynać właśnie od podania chorej piersi, zdrową rezerwując na później. Po karmieniu zaleca się zimne okłady – np. ze specjalnych żelowych kompresów a nawet z liści kapusty (mają one właściwości redukujące obrzęki). Modyfikacja diety to kolejny ze sposobów na udrożnienie przewodów mlecznych. Nie trzeba uciekać się do suplementów czy środków farmakologicznych od razu – najpierw warto zastosować naturalne środki, takie jak uspokajające napary ziołowe (np. z melisy). Pomocne bywa także stosowanie przed karmieniem leków przeciwbólowych (co najmniej 40 minut przed przystawieniem dziecka do piersi) a także odciąganie pokarmu (obecnie w sklepach mamy szeroki wybór laktatorów od manualnych modeli po automatyczne).

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response