close
Parenting

Zajęcia wzbudzające kreatywność u niemowlaka [cz. I]

Na naukę nigdy nie jest… za wcześnie! Rozwój dziecka warto stymulować już od pierwszych tygodni. Zajęcia wzbudzające kreatywność u niemowlaka wcale nie muszą być nudne – wręcz przeciwnie – przez zabawę i proste, codzienne czynności można osiągnąć naprawdę wiele. Im wcześniej będziemy kształtować zdolności malucha, tym bardziej będzie ono zdolne w przyszłości. Jak optymalnie wspomagać kreatywność dziecka?

Przede wszystkim warto pamiętać, że niemowlę ma ograniczone możliwości percepcji. Bardzo ważne jest zapewnienie mu bezstresowego środowiska oraz szans na poznawanie otoczenia i identyfikowanie kolejnych jego elementów. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, by dziecku pozwalać na wszystko, jednak warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, zabawki – przy założeniu, że ich forma będzie zgodna z preferencjami malucha. Edukacyjne zabawki dla niemowląt, takie jak układanki, gry, książeczki interaktywne, klocki czy puzzle to nie wszystko. W pierwszych miesiącach liczy się przede wszystkim spędzanie czasu z maluchem – pozwoli to przygotować go do podejmowania interakcji z innymi dziećmi – na przykład w żłobku czy przedszkolu. Można w tym czasie realizować twórcze zabawy, wspólne „czytanie”. Wbrew pozorom bawić można się wszystkim. Nawet jedzeniem – pozwalając dziecku aktywnie brać udział w przygotowaniu posiłku.

Doskonałą formę łączącą rozrywkę z edukacją są także zajęcia plastyczne – można wykorzystywać m.in. kolorowanki, plastelinę, ciastolinę. Kolorowanie obrazków korzystnie oddziałuje na wyobraźnię dziecka, a także wspomaga jego rozwój manualny. Z kolei zabawa różnymi fakturami pomaga rozwijać zmysł dotyku. Malucha na ogół nie trzeba do takich zajęć zachęcać – w niemal każdym dziecku drzemie mały artysta.

Zajecia wzbudzajace kreatywnosc u niemowlaka

Bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju niemowlaka jest umożliwienie mu spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nawet zwyczajny spacer można zamienić w przygodę – pełną poznawania nowych zwierząt, roślin. Dziecko dzięki takim wycieczkom łatwiej zdobywa świadomość otaczającej je rzeczywistości, łatwiej mu też zlokalizować siebie w otoczeniu. Kreatywne zabawy, niezależnie od swojej formy muszą być dopasowane do potrzeb dziecka. Oczywiście, u niemowlaka trudno jeszcze mówić o zainteresowaniach, jednak warto zastanowić się, na jakie tory chcemy pokierować uzdolnienia naszej pociechy.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response