close
Parenting

Zajęcia wzbudzające kreatywność u niemowlaka [cz. II]

Rozwój percepcji i zainteresowania otoczeniem przypada u niemowląt na ogół na 7 – 9 miesiąc życia. W tym okresie szczególnie warto jest w codzienną pielęgnację wdrożyć zajęcia wzbudzające kreatywność u niemowlaka. Mogą to być różnego typu interaktywne zabawy wykorzystujące każdy ze zmysłów – w szczególności dotyk, wzrok oraz słuch. Poniżej kilka przykładów takich metod.

Nie jest tajemnicą, że małe dzieci uwielbiają dźwięki – hałasowanie przedmiotami codziennego użytku oraz korzystanie z interaktywnych zabawek sprawia im prawdziwą przyjemność. Warto połączyć takie momenty z treningiem pamięci – jest to możliwe już od 7 miesiąca, kiedy to dziecko wyciąga rączki po przedmioty, próbuje samodzielnie siadać, a jego manualne zdolności stopniowo się zwiększają.

Zajęcia stymulujące kreatywność powinny dostarczać także bodźców skłaniających do przemieszczania się – oczywiście początkowo na czworakach. Dziecko rozpoznając swoje ciało oraz przestrzeń wokół może mieć wiele frajdy. W jaki sposób? Przykładowymi zabawami mogą być:

  • położenie dziecka na brzuszku na podłodze a następnie odsuwanie od niego zabawki (przywiązanej do sznureczka) na tyle szybko, by musiało się przemieszczać, ale na tyle wolno, by miało szansę ją złapać;
  • zachęcenie dziecka do „szukania” zabawki – naturalnie maluch powinien widzieć, gdzie chowamy dany przedmiot – dzięki temu ćwiczone jest kojarzenie faktów.

U starszych dzieci do zabaw można wprowadzić elementy edukacyjne – np. naukę sprzątania zabawek, naukę dzielenia się nimi z innymi dziećmi. Korzystnie wpłynie to na ich rozwój społeczny. Większość 8 – miesięcznych dzieci ma opanowaną umiejętność pełzania i siedzenia, toteż warto wykorzystać te elementy w codziennych zabawach. Co ciekawe, w tym okresie maluch rozróżnia już pojęcia „swoich” i „obcych” i z uwagą śledzi zjawiska w otoczeniu.

zajecia wzbudzajace kreatywnosc

Sposobem na stymulację kreatywności mogą być także czynności codzienne, takie jak ubieranie. Warto ćwiczyć tę czynność z dzieckiem – także w formie zabawy, aby w późniejszym okresie życia nie miało problemów np. z ubieraniem kurtki czy zakładaniem bucików.

Ponieważ podstawowym zmysłem pozostaje u niemowląt dotyk warto to wykorzystać. Prezentowanie dziecku przedmiotów o różnych fakturach będzie dobrym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych. Świetny pomysł to „pudełko rozmaitości”, do którego można włożyć przedmioty wywołujące odmienne reakcje (np. kłucie, łaskotanie, szorstkość etc).

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response