close
Parenting

Ząbkowanie u niemowląt. Co poradzić na ból?

Ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych okresów nie tylko dla malucha, ale również dla rodziców. Gdy mleczaki zaczynają przebijać się przez dziąsła, nasze dziecko daje nam o tym znać poprzez nieustający płacz. I trudno się temu dziwić, ponieważ związane jest to z dość sporym bólem. Czy więc istnieją sposoby na to, aby w jakiś sposób pomóc maluchowi? Okazuje się, że tak.

Masaż i żel na ból

Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest delikatny masaż dziąseł. Wykonać możemy to palcem (pamiętajmy oczywiście o tym, aby najpierw dokładnie umyć ręce) bądź przy użyciu specjalnej, gumowej szczoteczki. Wystarczy kilka ruchów na każdym dziąśle, by ból związany z ząbkowaniem zelżał.

W niektórych sytuacjach skuteczny masaż dziąseł może okazać się jednak nico utrudniony. Przede wszystkim ze względu na opór dziecka, które nie dopuści nas do siebie. Pewnym wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie specjalnego żelu łagodzącego ból, które nałożenie jest zdecydowanie prostsze i szybsze. W aptece znaleźć można mnóstwo środków, które działają w oparciu o znieczulenie dziąsła, dzięki czemu ból na pewien czas znika całkowicie. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu go zgodnie z zaleceniami.

Gryzak, smoczek i okłady

Dzieci podczas ząbkowania mają tendencje do wkładania do buzi i próby gryzienia wielu przedmiotów. Żeby więc uchronić je przed zanieczyszczeniami z zabawek i okaleczeniem dziąseł, warto zdecydować się na zakup specjalnego gryzaka. Zazwyczaj wykonane są one z gumy, choć na rynku znaleźć można również modele plastikowe albo takie wypełnione wodą.

Pewne jest to, że gryzak nieco ulży dziecku łagodząc ból. Wskazać należy również na to, że regularne „gryzienie” podobnych przedmiotów sprawi, że ząbki przebiją się przez dziąsła szybciej. Z jednej strony możemy więc naszemu dziecko pomóc i złagodzić nieco ból, a z drugiej sprawimy, że ten trudny okres w jego dorastaniu zostanie zdecydowanie skrócony.

Dobrym pomysłem może okazać się także zakup specjalnego smoczka, który często polecany jest właśnie w okresie ząbkowania. Dziecko może go nie tylko gryźć, ale również ssać, co także przyczyni się do zmniejszenia bólu, a przede wszystkim do uspokojenia malucha.

Metody te możemy uzupełnić poprzez stosowanie chłodnych okładów na zęby, na przykład w postaci miękkiej ściereczki, którą wcześniej wystarczy zamoczyć w zimnej wodzie.

Środki farmakologiczne

Czasem zdarza się jednak tak, że ból jest tak duży, że żadne metody nie pozwalają na to, aby się go pozbyć. W takiej sytuacji konieczna okaże się wizyta u lekarza specjalisty.

Najczęściej przepisuje on specjalne leki, które podawane są w formie czopków lub płynów. Zazwyczaj zawierają one środki przeciwbólowe. Podajemy je jednak wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z pediatrą i zgodnie ze wszelkimi zaleceniami. W przeciwnym przypadku moglibyśmy bowiem zaszkodzić dziecku.
Apteka internetowa apo-discounter.pl zapewnia wybór skutecznych preparatów przynoszących ulgę podczas ząbkowania.

Ząbkowanie to bardzo trudny czas, jednak dzięki wyżej przedstawionym metodą można go jakoś przetrwać. Pamiętajmy o tym, że zawsze najważniejsza jest nasza cierpliwość i otoczenie dziecka odpowiednią opieką.

admin

The author admin

Leave a Response