close
Parenting

Jak zabawki mogą wpływać na rozwój niemowląt

Świadome rodzicielstwo to nie tylko dbanie o spełnianie podstawowych potrzeb dziecka, lecz również tych związanych z edukacją. Współcześnie powszechna jest świadomość, że rozwój malucha ma największą dynamikę w pierwszych trzech latach życia. Doskonałym sposobem na stymulację psychofizyczną jest nauka przez zabawę. Warto w tym celu poznać szeroką ofertę zabawek edukacyjnych dedykowanych niemowlętom. Poniżej przedstawiamy niektóre ich rodzaje.

Czas na zabawę – czas na naukę

Już po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca następuje idealny moment, by kupić zabawki interaktywne dla niemowląt. Mają one za zadanie pobudzać szeroko rozumiany rozwój dziecka. Ponieważ niemowlęta przepadają za miękkimi, pluszowymi misiami dobrym pomysłem będzie zakup interaktywnego zwierzątka, na przykład Szczeniaczka Uczniaczka.

Ten pluszak został  zaprojektowany tak, by „rósł” razem z dzieckiem. Zastosowano w nim technologię poziomów nauki – brzdąc może przyswoić dokładnie tyle wiedzy, ile to możliwe. Z zabawnym szczeniaczkiem maluch nauczy się nazw części ciała czy kolorów, a także rozpocznie poznawanie cyfr, struktur. Szczeniaczek Uczniaczek zna aż 100 słów i jest podświetlany na wiele kolorów. Dziecko może bawić się i odpoczywać przy dźwiękach aż 75 melodii, a jego kreatywność i wyobraźnia są pobudzone.

Poznawanie świata – poznawanie siebie

Szacunek i miłość do zwierząt warto pielęgnować przez cały okres dzieciństwa. Poza prostymi przytulankami można kupić nieco starszemu maluchowi również interaktywną Mądrą Sowę. Nie tylko śpiewa ona piosenki czy recytuje wierszyki. Już 1,5 roczny brzdąc ma szansę nauczyć się rozpoznawać dźwięki, jakie wydają różne zwierzęta. Oczywiście rozwój poznawczy jest w tym wypadku stopniowy, ale zarówno bajki, jak i wierszyki są dla dziecka przydatne również pod względem merytorycznym. Aby nie znudzić malucha – sowa „potrafi” do tego poruszać się a nawet…tańczyć.

Mówiąc o rozwoju dziecka nie można zapominać również o jego fizycznym potencjale. Interaktywny, wielofunkcyjny chodzik jest doskonałym sposobem na to, by nawet najmniejszy pokój dziecięcy zamienić w prawdziwy domowy plac zabaw. Chodzik jest wyposażony w kilka wyciąganych elementów – pianino, telefon, lusterko – oraz przycisków. Dla minimalistów świetnym wyborem będzie interaktywna kierownica do wózka, która aktywizuje dziecko, wpływając na jego sprawność motoryczną oraz pomagając w rozpoznawaniu stron.

Kształty, kolory, przestrzeń

Po ukończeniu pierwszego roku u niemowląt wzrasta ciekawość świata. Dodatkowym bodźcem rozwijającym tę cechę mogą być różnego rodzaju sortery dla dzieci. Rozwijają one zarówno zdolności poznawcze, jak i manualne, dodatkowo wspomagając koncentrację. Różnorodne zestawy dobiera się tak, by odpowiadały możliwościom maluchów – starsze, ponadroczne dzieci  potrafią już ustawiać wieże z klocków, nakładać krążki na kijek oraz wykonywać inne, bardziej skomplikowane ćwiczenia.

Ciekawą propozycją wspomagającą rozwój nieco starszych maluchów są kostki edukacyjne. Prostszym modelem jest Pudełko Uczydełko, dzięki któremu atmosferze wesołej zabawy maluch może poznawać dźwięki wydawane przez zwierzątka, uczyć się rozpoznawać godziny, kolory, liczby. Kostka edukacyjna wpływa na prawidłową motorykę i koordynację, rozwija wyobraźnię dziecka oraz pozwala mu poznać zależności między przyczyną a skutkiem. To  cecha wszystkich interaktywnych zabawek. W sprzedaży dostępne są bardziej złożone kostki – np. połączenie chodzika pchacza z kostką edukacyjną z labiryntem. W zestawach przeznaczonych dla starszych dzieci obok „standardowych” elementów pojawiają się również gry.

Pomoc naukowa i wychowawcza

Decydując się na wprowadzenie do świata malucha edukacyjnych, interaktywnych zabawek należy pamiętać, że rozwój zawsze jest kwestią indywidualną. Naturalnie wymienione powyżej akcesoria mogą stymulować malucha – jednak to, w jakim stopniu będą budzić jego zainteresowanie – jest już trudniejsze do przewidzenia. Oferta zabawek, które pełnią więcej niż jedną funkcję jest bardzo szeroka. Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od tego, jak wspaniałą zabawkę kupujemy dziecku nic nie zastąpi interakcji z rodzicami oraz rówieśnikami.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response