close
Finanse

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem finansowym, które może spełnić marzenie o posiadaniu własnego auta. Okazuje się, że statystyczny Polak, który posiada prawo jazdy, wydaje na samochód jakieś 15 000 złotych. Nie wszyscy jednak dysponują taką kwotą gotówki. Wsparcie finansowe jest więc priorytetem, by móc szusować po polskich drogach.

Sprecyzuj swoje potrzeby

Zastanawiając się nad zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest kredyt samochodowy, w pierwszej kolejności należy określić potrzeby, jakie wiążą się z posiadaniem auta. Jak często będziemy użytkować pojazd, w jakim celu, na jaki komfort liczymy? To tylko niektóre z pytań, jakie musi zadać sobie przyszły kredytobiorca. Okazuje się, że kredyt na samochód mogą zaciągać zarówno osoby prywatne, ale też firmy.

Potrzeby przedsiębiorców będą zapewne inne. Nabycie samochodu to inwestycja, która powiększy flotę pojazdów. Ta z kolei niezbędna jest do prowadzenia działalności biznesowej i prężnego rozwoju. Od tego zależy chociażby wybór auta, patrząc na jego markę, wielkość, moc silnika czy przebieg.

Pomyśl o swoich możliwościach finansowych

Fakt, że posiadasz konieczną zdolność kredytową, wcale nie oznacza, że stać Cię na kredyt samochodowy. Pamiętaj, że zobowiązanie tego rodzaju trzeba spłacać w miesięcznych ratach. Ich wysokość może znacznie zaburzyć stabilność finansową osób prywatnych i firm.

Właśnie dlatego priorytetem staje się szacowanie wydatków, jakie wiążą się z kredytem. Raty nie powinny być zbyt wysokie. Najlepiej, kiedy kredytobiorca nie odczuwa uszczuplenia portfela, które spowodowane jest spłacaniem rat.

Porównaj oferty banków

Przynajmniej raz w miesiącu banki publikują rankingi, które są zestawieniem najlepszych kredytów. Warto na nie zerkać, bo takie porównanie może dać jasny obraz najbardziej korzystnej oferty.

Co ważne, kredytobiorca powinien brać pod uwagę kryteria, które są ważne ze względu na jego indywidualne interesy. Nie zawsze wysokość rat jest tutaj podstawą. Warto zwracać uwagę również na dodatkowe opłaty, prowizje, jakie pobiera bank czy okres trwania umowy.

Weź pod uwagę specyfikę kredytu na samochód

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że kredytobiorca zaciąga zobowiązanie kredytowe na konkretny cel, w tym przypadku pojazd mechaniczny. Bank będzie wymagał od niego poświadczenia jego nabycia. Otrzymane w ramach kredytu środki nie mogą być wydane na coś zupełnie innego. Ponieważ samochód staje się zabezpieczeniem kredytowym, minimalizowane jest ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy.

Wszystko to sprawia, że zobowiązanie oferowane jest na preferencyjnych warunkach. Taki kredyt jest po prostu tańszy dla klienta banku niż na przykład kredyt na dowolny cel. Walorem jest również fakt, że kredytobiorca może ustalać indywidualne warunki, w tym kwotę zobowiązania czy czas trwania umowy kredytowej. Może negocjować warunki i domagać się dodatkowych bonusów, takich jak przedłużona gwarancja, rozszerzone ubezpieczenie czy serwis pojazdu.

admin

The author admin

Leave a Response