close
Parenting

Jaki wózek dla niemowlaka?

Wybór wózka dla niemowlaka nie jest prosty. Zwykle przed jego zakupem pojawiają się pytania – czy lepszy będzie taki wielofunkcyjny, czy też gondola i czy powinien mieć pompowane kółka czy też plastikowe. Poza tym ważna jest również waga sprzętu dobrana przede wszystkim do możliwości mamy oraz wielkość – tak by swobodnie mieścił się do bagażnika. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów i jakie akcesoria do wózka mogą okazać się niezbędne?

Bezpieczeństwo i komfort mamy oraz dziecka

Wózek należy wybrać odpowiednio do wieku dziecka. Dla noworodka najlepsza jest głęboka gondola. Nawet jeśli maluszek urodził się wiosną lub latem, trzeba pamiętać, że pojeździ w niej także zimą, a wtedy potrzeba więcej miejsca by zmieścił się także śpiworek czy gruby kocyk.

Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo warto sprawdzić czy wybrany model posiada odpowiedni atest (trójkąt z literą B). Dzięki temu mamy pewność, że wózek jest stabilny, wytrzymały i wolny od części mogących zranić maluszka.

Komfort w prowadzeniu zapewnią nam amortyzatory i odpowiednie kółka. Szeroki, dmuchane koła sprawdzą się zarówno w mieście jak i na leśnej drodze. Wygodną funkcją są koła obrotowe, które ułatwiają skręcanie i poruszanie się na mniejszej przestrzeni (np. w sklepie). Takie ułatwienie będzie pożyteczne tylko wówczas, gdy ma możliwość blokady i warto zwrócić na to uwagę. Niestety pompowane koła ważą więcej, więc trzeba mieć pewność czy stawiamy na komfort prowadzenia czy lżejszą wagę.

W codziennym użytkowaniu ważne są też takie szczegóły, jak duży koszyk na zakupy, moskitiera, folia przeciwdeszczowa, cicho i łatwo składany daszek czy możliwość przełożenia rączki. Są to ułatwienia głównie dla rodziców, ponieważ znacznie niwelują ewentualnie niedogodności na spacerze.

Jeśli mieszkacie poza miastem lub macie plany wyjazdowe z dzieckiem, trzeba bardzo uważnie sprawdzić mechanizm składania. Powinien być prosty i nie sprawiać większych problemów, tak by wózek szybko znalazł się w bagażniku.

Akcesoria do wózka

Jeśli już zdecydowaliście się na zakup konkretnego modelu, warto także zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do wózka. Podstawowe to te, które ochronią dziecko przed pogodowymi „niespodziankami”. Wśród nich są moskitiera, parasolka do wózka i osłona przeciwdeszczowa. Jeśli nie były dołączone w komplecie, trzeba dokupić je w pierwszej kolejności.

Drugą grupą są akcesoria do wózka, które podnoszą komfort rodzica. Jest to bardzo szeroka kategoria, o czym można się przekonać zaglądając na np. https://bobomio.pl/dla-dziecka/akcesoria-do-wozkow. W tej grupie znajdzie się wygodna torba, którą można zawiesić specjalnymi paskami na poręczy wózka, lub niewielki organizer na butelkę i podręczne rzeczy. Dużą popularnością cieszy się także plastikowy pojemnik na mokre chusteczki marki Skip Hop. Można przywiesić go w dowolnym miejscu wózka, tak by był zawsze na wierzchu i pod ręką.

Zimą bardzo przydają się popularne w ostatnich latach mufki do wózka. Zaczepiane są na poręczy. Nie wymagają już zakładania dodatkowych rękawiczek i są od nich o wiele cieplejsze. Marka La Millou oprócz mufek na dwie ręce ma w swojej ofercie także rękawice, które pełnią także samą funkcje, ale można zapiąć je na poręczy w dogodnej odległości od siebie. Z kolei mufki marki Skip Hop posiadają specjalną przeźroczystą kieszeń na telefon komórkowy, który przez cały spacer możemy mieć w zasięgu wzroku.

Jeśli planujecie zakup wózka, warto wybrać się do sklepu osobiście. Każdy ma swoje preferencje, które trzeba uwzględnić przy zakupie. Osobiście można sprawdzić jak wózek się prowadzi, czy nie jest za ciężki i czy sposób składania nie przysporzy nam większych trudności. Potem pozostaje już tylko wybór odpowiednich akcesoriów do wózka i można ruszać z maluszkiem na długi spacer.

admin

The author admin

1 Comment

  1. Bardzo dobrym wyborem jest wózek wielofunkcyjny. Razem z mężem zdecydowaliśmy się na kupno wózka 3w1 Vicco od Adamexu i jesteśmy z tego zakupu bardzo zadowoleni. Mamy wózek ze świetną amortyzacją, z żelowymi, bezdętkowymi kołami. Jest lekki i bardzo zwrotny. Na spacerach spisuje się rewelacyjnie.

Leave a Response