close
FinanseLifestyle

W tych zawodach znajdziesz pracę w Chorzowie

Niezależnie od tego, czy posiadasz pracę, czy właśnie jej poszukujesz, cenną informacją będzie to, jakie specjalności są obecnie poszukiwane przez pracodawców. Warto także wiedzieć, w jakich zawodach może narastać problem ze zdobyciem (ale też z utrzymaniem) zatrudnienia. Postanowiliśmy więc sprawdzić jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Chorzowie.

Obszerny zestaw prognoz na rok 2017 opublikował portal Barometr Zawodów. Już na samym wstępie należy zaznaczyć, iż materiał ten bazuje zarówno na statystykach, jak i danych zebranych przez urzędy pracy i agencje pośrednictwa, a wyniki końcowe są efektem oceny ekspertów – tak więc nie uniknięto tu oceny „miękkiej”. Z pewnością jednak Barometr może posłużyć jako wskazówka dla wielu osób.

Handlowcy wiecznie poszukiwani

Pierwsze, co rzuca się w oczy w wynikach raportu, to ogromne zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Warto jednak zauważyć, iż na owo zapotrzebowanie w dużej mierze wpływa potężna rotacja, typowa dla tego stanowiska.

Według prognoz Barometru pojawi się tez wiele miejsc pracy na stanowiskach sprzedawcy, zarówno telefonicznego, jak i przy sklepowych kasach. Co istotne, a czego raport nie wspomina, w przypadku stanowisk kasjerskich, wiele sieci sklepowych obecnie nie tylko zwiększa nabory pracowników, ale wręcz kusi ich dodatkowymi benefitami (prywatną opieką medyczną, rabatami, czy bonami zakupowymi). Świetnym przykładem mogą być tutaj Lidl, Biedronka, Tesco, czy Kauland.

Warto też dodać, że choć w 2016 roku według raportu przygotowanego przez Regionalne Portale Pracy średnia pensja pracowników handlu w woj. Śląskim wynosiła 1919 zł netto, przez ostatnie miesiące w wielu sieciach stawka ta wzrosła.

Na sprzedawcach lista zawodów oczywiście się nie kończy. Według prognoz pojawi się zapotrzebowanie na programistów, specjalistów ds. IT, księgowych, czy specjalistów z szeroko pojętej branży budowlanej (inżynierów, monterów, murarzy, czy posadzkarzy).

źródło: http://barometrzawodow.pl/pl/slaskie

Kto powinien szukać nowej pracy?

Raport wspomina również o zawodach, w których już teraz jest nadwyżka poszukujących zatrudnienia względem miejsc pracy. Są wśród nich pracownicy administracyjni, specjaliści ds. BHP, kierowcy, ale też nauczyciele przedmiotów innych, aniżeli zawodowe – zauważa redakcja portalu Praca Chorzów.

Przedstawiciele wspomnianych powinni już teraz zainteresować się kursami zwiększającymi zakres kompetencji, tak aby utrzymać się mimo wszystko na obecnych stanowiskach lub by łatwiej zdobyć prace w nowej specjalizacji. Warto też, by już teraz obserwowali portale z ogłoszeniami pracy, w poszukiwaniu ofert pasujących do ich kompetencji, ale zapewniających stabilniejsze zatrudnienie.

admin

The author admin

Leave a Response