close
ParentingZdrowie

Trądzik niemowlęcy – przyczyny, objawy, leczenie

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem stanowi szereg wyzwań nawet dla doświadczonych matek. Różnego rodzaju uczulenia, choroby skórne i inne infekcje od lat spędzają sen z powiek rodzicom noworodków. Wśród nich znajduje się także trądzik niemowlęcy – przypadłość o tyle powszechna, co charakterystyczna. O tym, jak ją rozpoznać i jakie są możliwości leczenia piszemy poniżej.

Choroba skórna w początkowym okresie niemowlaka może być związana z kilkoma czynnikami. Należą do nich m.in. używane do prania oraz kąpieli środki czystości (za każdym razem warto zaopatrywać się w produkty rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka), woda w zbyt wysokiej temperaturze oraz inne czynniki podrażniające skórę. Istotny jest też rzecz jasna stan zdrowia matki. Trądzik niemowlęcy objawia się w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Początkowo ma postać małych plam, następnie drobnych krostek – z reguły umiejscowionych w obrębie buzi (na nosie, czole, policzkach), jednak z rzeczonych zmian nie jest usuwana wydzielina. Krostki na rękach, nogach i tułowiu należą do przypadków praktycznie niespotykanych.

Zmiany tego rodzaju na ogół ustępują samoistnie po kilku tygodniach – pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji polegającej na regularnym przemywaniu delikatnie antybakteryjnym preparatem bądź też smarowaniem wyprysków maścią z dodatkiem cynku. Czasami terapia może się przeciągnąć do kilku miesięcy. Należy powstrzymać się od wszelkich prób wyciskania – co dotyczy zresztą wszystkich rodzajów trądziku. Niestety, zdarzyć się może, że konieczna będzie wizyta u specjalisty – w momencie gdy pojawią się zmiany ropne nie warto jej odwlekać. Na ogół terapia obejmuje stosowanie antybiotyku, po uprzednim zdiagnozowaniu stanu gospodarki hormonalnej malucha.

tradzik-niemowlecy

Profilaktyka

Zdecydowanie lepiej jest zachowywać podstawowe zasady higieny oraz stosować profilaktykę. Niemowlęcia nie należy przegrzewać – wtedy bowiem istnieje znacznie większe ryzyko nasilenia zmian skórnych. Dotyczy to zarówno ubranek, jak i temperatury w otoczeniu (w pomieszczeniach zamkniętych nie powinna ona przekraczać 22 stopni). Łatwo sprawdzić, czy maluch nie odczuwa ciepła zbyt intensywnie, wystarczy w tym celu dotknąć skóry na karku (ma być ciepła, ale sucha). Kąpiel dziecka także powinna przebiegać w niezbyt wysokiej temperaturze (około 36 – 37 stopni) i być wykonywana każdego wieczora, przed snem.

admin

The author admin

Leave a Response