close
UrodaZdrowie

Trądzik hormonalny – co musisz o nim wiedzieć?

Choroby skóry mogą mieć różnorodne podłoże. Jednym z czynników najczęściej je generujących pozostaje brak równowagi w funkcjonowaniu poszczególnych układów w organizmu. Trądzik hormonalny pojawiać się może zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, głównie w wieku dorosłym. O jego przyczynach oraz sposobach leczenia warto zasięgnąć informacji, by móc wdrożyć pewne działania profilaktyczne.

Przebieg trądziku

Na przebieg trądziku oraz intensywność jego objawów mają wpływ takie hormony jak:

progesteron – który w nadmiernym stężeniu sprzyja nasilaniu się procesów ropnych, a także zwiększa krzepliwość krwi i może prowadzić do wzrostu masy ciała;

estrogeny – tutaj z kolei ich niedobór może prowadzić do tworzenia się wyprysków etc. Estrogeny pomagają zatrzymać rogowacenie naskórka, korzystnie oddziałują także na pracę gruczołów łojowych;

androgeny – działające anabolicznie i zwiększające masę włókien mięśniowych. W wyniku nadmiernej produkcji może dochodzić do degeneracji mieszków włosowych, silnego łojotoku oraz tworzenia się zmian trądzikowych i ropni.

Trądzik hormonalny, zwany sterydowym, rozwija się w taki sposób, że skóra traci swoją naturalną barierę immunologiczną, przez co działanie wszelkich bakterii i wirusów przebiega bez przeszkód. Tym samym – po około dwóch tygodniach od zainfekowania na skórze zaczynają tworzyć się niewielkie różowe krostki (na ogół niebolesne, choć nie jest to regułą). Są twarde, a w ich wnętrzu znajduje się płynna ropa, często również krew. Zmiany pojawiają się w większości na twarzy – wokół nosa, na brodzie, na policzkach czy wokół oczu.

Rozwój choroby

Choroba rozwija się w kilku fazach. Zmiany skórne przyjmują kolejno następującą postać:

• w pierwszym stadium pojawiają się zaskórniki – zarówno na twarzy, jak i na plecach, dekolcie czy ramionach (wszędzie tam, gdzie jest sporo gruczołów łojowych);

• jeżeli nie podejmiemy leczenia mogą rozwinąć się krostki oraz grudki – czerwone zmiany – a także stan zapalny;

• kolejnym, najbardziej zaawansowanym etapem choroby są sino-czerwone guzki zawierające ropę. Skóra jest w tym momencie zainfekowana znacznie głębiej i istnieje ryzyko wystąpienia blizn nawet po skutecznej terapii.

tradzik-hormonalny

Trądzik hormonalny – leczenie

Ogólnodostępne antybiotyki nie są w stanie zaleczyć zmian – konieczne jest leczenie specjalistyczne. Podczas domowej terapii skuteczne mogą być: ocet arnikowy, octan glinu, dermatol czy środki zawierające taniny etc. Terapia u dermatologa obejmuje m.in. stosowanie zewnętrznych środków, takich jak maści antybakteryjne, żele witaminowe i środki oczyszczające skórę z nadmiaru sebum (np. zawierające nadtlenek benzolu czy optymalne stężenie cynku). Preparaty mogą podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na promieniowanie UV, toteż warto dokładnie skonsultować swoje dolegliwości ze specjalistą. W przypadku terapii należy też pamiętać, że niektóre z leków mogą być stosowane tylko przez kobiety. Mowa tutaj o substancjach antyandogennych.

Zaawansowany trądzik hormonalny wymaga kompleksowych działań, ponieważ zakażenie rozwija się i rozprzestrzenia bardzo szybko. Wtedy lekarz może przepisać doustny antybiotyk, a nawet retinoidy, by zahamować intensywne wydzielanie sebum oraz namnażanie bakterii. Warto stosować takie leki w niewielkich dawkach również wtedy, gdy obawiamy się nawrotu choroby. Konieczne jest jednak jednoczesne stosowanie osłonowych preparatów i/ lub monitorowanie stanu zdrowia trzustki i wątroby. W walce z trądzikiem może pomagać także odpowiednia dieta wykluczająca nadmiar produktów przetworzonych, eliminująca cukry proste a także alkohol.

Sprawdź też: Trądzik niemowlęcy

admin

The author admin

Leave a Response