close
Lifestyle

Tłuste plamy – jak się ich pozbyć?

Tłuste plamy należą do jednych z najbardziej uciążliwych zabrudzeń na tkaninach. Nierzadko aby się ich pozbyć nie trzeba jednak sięgać po wybielacze czy inne specjalistyczne środki. Nawet w czasach, gdy mamy dostęp do najbardziej zróżnicowanych detergentów warto sięgnąć po sprawdzone, często potwierdzone wieloletnią praktyką sposoby. Nie tylko dlatego, że są one skuteczne, ale również z uwagi na środowisko naturalne. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Tłuste plamy – jak usunąć?

Tłuste plamy wbrew pozorom wcale nie są tak trudne do usunięcia. Mało tego – całą procedurę można wykonać przy pomocy środków przyjaznych dla środowiska. To szczególnie istotne dla tych osób, którym na sercu leży nie tylko dobro planety, ale i zdrowie domowników. Nie jest tajemnicą, że produkty naturalne o wiele rzadziej wykazują właściwości przyczyniające się do zaostrzenia objawów alergicznych. Tymczasem uczulenia kontaktowe zbierają w krajach rozwiniętych coraz większe żniwo.

Jeżeli zabrudzenie pojawiło się przed chwilą i mamy możliwość natychmiastowego działania warto zaprać plamę gorącą wodą w połączeniu z płynem do mycia naczyń. Ten krok pozwoli uniknąć zbyt głębokiego wniknięcia tłuszczu we włókna. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Jedną ze skuteczniejszych metod wywabiania pozostaje użycie mąki ziemniaczanej. Warunkiem powodzenia jest tutaj stosunkowo szybkie działanie.

Zabrudzenie należy posypać mąką, pozostawić na kilka minut, a następnie oczyścić przy pomocy ciepłej wody. Nie ma znaczenia, czy tkanina jest syntetyczna czy bawełniana, a rzeczona mąka nie powoduje uczuleń nawet u małych dzieci. Alternatywnymi środkami pozostają talk, sproszkowana kreda bądź pianka morska. Sepiolit stanowi naturalny minerał stosowany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i do produkcji czyszczących produktów. Mąka i talk są polecane zwłaszcza, jeżeli mamy do wyprania ubranka dziecięce.

Nasze babcie z pewnością stosowały kolejny ze sposobów. Wymaga on wykorzystania benzyny, a raczej wacika nią nasączonego. Ponownie po przetarciu plamy należy tkaninę wypłukać w wodzie, również po to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Benzyna sprawdza się zwłaszcza przy tkaninach wełnianych i delikatnych. Pod zaplamionetluste plamy miejsce warto jednak podłożyć ścierkę bądź ręcznik kuchenny aby uniknąć niezbyt przyjemnego zapachu benzyny w mieszkaniu. W momencie, kiedy tłuste plamy pojawiają się na wykładzinie dywanowej bądź dywanie warto wykorzystać środki piorące o intensywnym działaniu. Mogą one mieć postać płynną bądź występować w formie pasty.

Oczywiście – nie zawsze mamy możliwość usunięcia zabrudzenia od razu. W takiej sytuacji można użyć rozpuszczalnika. Brzmi to nieco niewiarygodnie ze względu na żrące właściwości tej substancji, niemniej jednak o ile tkanina nie jest różnobarwna ani delikatna – przetarcie rozpuszczalnikiem może zakończyć się sukcesem. Podobnym działaniem charakteryzuje się wysokoprocentowy (niesłodki) alkohol, np. spirytus czy wódka. Spirytus można z powodzeniem łączyć również z kilkoma kroplami octu – w takiej formie mieszankę wciera się w plamę a następnie bardzo dokładnie płukać. Przed wykorzystaniem benzyny, rozpuszczalnika czy alkoholu warto sprawdzić wpływ tych substancji na materiał w mało widocznym miejscu.

admin

The author admin

Leave a Response