close
ParentingZdrowie

Termometr do ucha. Dlaczego warto go mieć w domowej apteczce?

Gorączka u dzieci daje dość charakterystyczne objawy. Prócz rozpalonego czoła czy wypieków można zaobserwować również większą drażliwość, brak apetytu, często także zaburzenia ze strony układu trawiennego. Najistotniejsze w takiej sytuacji pozostaje dokładne określenie, jak wysoka jest temperatura ciała malucha. Termometr do ucha stanowi innowacyjne urządzenie – dzięki wykorzystaniu podczerwieni jest w stanie mierzyć nie tylko temperaturę błony bębenkowej, ale i otaczających ucho komórek. Oczywiście wiąże się z tym wysoka dokładność wyniku, porównywalna do tej, jaką można osiągnąć mierząc gorączkę w odbycie.

Najistotniejszym pytaniem, które mogą sobie zadawać opiekunowie noworodków jest to, czy termometr do ucha jest bezpieczny. Nie ma powodów do niepokoju również w tej kwestii. Warto pamiętać, że końcówka takiego urządzenia mierzącego gorączkę  wyposażona jest w ochronny kapturek. Natomiast ze względu na optymalną długość nie ma ryzyka dotknięcia czy naderwania błony bębenkowej u dziecka bądź dorosłego. Pomocne dla użytkowników termometru są oczywiście instrukcje – niemniej jednak warto pamiętać, że ani budowa urządzenia, ani wykorzystywana w nim technologia (wiązka podczerwieni) nie są szkodliwe. Wybierając atestowany produkt można mieć pewność, iż żadne fale podczerwieni nie będą wysyłane w kierunku ucha/uszu (przy wykonywaniu badania, o ile jest taka możliwość, dobrze wziąć pod uwagę obustronny pomiar – ze wskazaniem na wyższy wynik).

Pomiar gorączki przy pomocy dousznego termometru ma swoje ograniczenia. Pewnym ograniczeniem pozostaje stan zapalny ucha. Jeśli obejmuje on obie strony lepiej wybrać inną metodę – jak mierzenie temperatury w ustach, pachwinie czy odbycie – oczywiście wiąże się to z koniecznością wykorzystania innego urządzenia.

Termometr douszny pozwala uzyskać dokładny pomiar, co potwierdziły już kliniczne badania. Jest to rozwiązanie bezpieczne, higieniczne, a w przypadku małych dzieci, do których głównie produkt jest skierowany, ograniczające znaczny stres.

Termometr do ucha

Koszt dousznego (i tylko w taki sposób zalecają jego wykorzystanie producenci!) urządzenia to około 100 – 200 złotych, większość termometrów nie jest przy tym wodo- czy wstrząsoodporna. Elektroniczny miernik może służyć także do weryfikacji temperatury powierzchniowej w przypadku mleka czy wody do kąpieli (wartości te są kluczowe, by zapewnić dziecku kompleksową opiekę i bezpieczeństwo).

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response