close
LifestyleTechnologia

Jaki telefon wybrać dla seniora?

Osoby w podeszłym wieku często cierpią na liczne dolegliwości, zarówno natury fizycznej, jak i mentalnej. Warto zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Współcześnie jest to możliwe w formie, która pozwoli seniorom na zachowanie względnej samodzielności. A mowa o telefonach komórkowych, dzięki którym zawsze możemy być w kontakcie ze starszą osobą. Również ona może w razie potrzeby łatwiej otrzymać potrzebną pomoc. Czy też – po prostu – prowadzić intensywniejsze życie towarzyskie. Nie należy bowiem jesieni życia kojarzyć jedynie z zagubieniem czy chorobami. W tym okresie również można cieszyć się pełnią życia. Nawet jeżeli nowoczesne technologie mogą początkowo wydawać się nieco trudne w obsłudze.

Zatem jaki telefon wybrać dla seniora? Obecnie nie stanowi to już problemu, ponieważ na rynku znajdują się modele dedykowane specjalnie osobom starszym. Seniorzy często preferują takie modele telefonów, które wyposażone są w większe przyciski. Kształt powinien być na tyle ergonomiczny, by dopasowywał się do dłoni. Aparat nie może być przy tym zbyt mały.

Ilość funkcji w najprostszych modelach a jest ograniczona, niemniej spełniają podstawowe zadania i pozwalają na wykonywanie połączeń. Pisanie wiadomości tekstowych nie zawsze jest dla seniorów proste – dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy ekran jest wystarczająco duży i czytelny.

Niekoniecznie trzeba decydować się na model najprostszy. Wiele ze smartfonów posiada opcję, w której można zredukować menu do podstawowych funkcji. Kolejnym ułatwieniem może być możliwość sterowania głosowego. To przydatne szczególnie wtedy, gdy dana osoba ma poważne problemy ze wzrokiem. W kwestiach praktycznych warto zwrócić także uwagę na sposób blokowania klawiatury – najlepiej by był to jeden przycisk, nie zaś ich kombinacja (która może być trudna do zapamiętania). Jakość dźwięku także musi być na najwyższym poziomie.telefon dla seniora

Wybierając telefon dla seniora należy myśleć pragmatycznie. Powinien być to model trwały, który przetrwa ewentualny upadek z wysokości. Smartfony w większości „nie przeżywają” takich sytuacji, toteż warto rozważyć, czy ich zakup w istocie jest korzystnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że starsze osoby także mogą z łatwością opanować obsługę przeglądarek internetowych, smartfonów czy aparatów cyfrowych. Wystarczy nieco cierpliwości, odrobina praktyki i może się okazać, iż to nasi dziadkowie czy babcie świetnie poradzą sobie w świecie mobilnych technologii.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

1 Comment

Leave a Response