close
Zdrowie

Starczowzroczność – objawy i leczenie

Starczowzroczność (presbiopia) nie jest schorzeniem utożsamianym z wadami wzroku ani zjawiskiem patologicznym, ale następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Spadek zdolności oka do akomodacji, które zapewnia ostre widzenie, pojawia się już po 40 roku życia. Istnieje kilka metod walki z takim procesem jak starczowzroczność. Objawy mogą zniknąć niemal natychmiastowo.

Co to jest starczowzroczność?

Starczowzroczność rozwija się u krótkowidzów i dalekowidzów. Patrząc na przedmioty w oddali soczewka przyjmuje postać płaską. Jednak jeżeli przeniesiemy wzrok na przedmiot znajdujący się blisko nas, soczewka zmienia kształt na wypukły, dochodzi do skurczu mięśnia rzęskowego i rozluźnienia więzadełek. Dzięki temu obiekt w bliskiej odległości jest widziany ostro i wyraźnie. Z biegiem lat soczewka traci swą zdolność do akomodacji, staje się mniej elastyczna, a widzenie z bliska jest mniej wyraźne.

Starczowzroczność – objawy

Pierwszymi objawami starczowzroczności są problemy z czytaniem tekstu z bliskiej odległości. Aby umożliwić odczytanie zdań osoby ze starczowzrocznością odsuwają od siebie czytany tekst. Tylko w ten sposób mogą uchwycić ostrzejszy obraz. Z czasem oddalanie od siebie przedmiotów, gazet, książki jest niewystarczające i niewygodne. Wówczas najczęściej sięgamy po okulary do czytania. Jeżeli okaże się, że pacjent potrzebuje okularów do bliży, jak i dali, jednym z rozwiązań jest zastosowanie soczewek dwuogniskowych oraz soczewek progresywnych o zmiennej ogniskowej. Gdy pojawia się starczowzroczność, objawy nie muszą przeszkadzać w codziennym życiu, jednak w zaawansowanym stadium warto pomyśleć o nowoczesnej metodzie leczenia.

Metody leczenia starczowzroczności

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest używanie okularów do czytania lub progresywnych. Będziemy musieli zmieniać je co kilka lat, ponieważ amplituda akomodacji maleje wraz z wiekiem. Zamiast regularnej wymiany okularów można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku lub refrakcyjnej wymiany soczewek.

Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny ze względu na znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Trwa zaledwie kilkanaście minut na jedno oko. Po tym czasie pacjent doskonale widzi zarówno z bliska, jak i z daleka. Zabieg wymaga krótkiej rekonwalescencji, zgodnej z zaleceniami lekarza okulisty. W ten prosty sposób można odzyskać ostrość widzenia bez pomocy okularów, co z pewnością jest bardzo komfortowe i bezproblemowe.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/zycie-bez-starczowzrocznosci/

admin

The author admin

Leave a Response