close
Finanse

Skarbiec Mennicy Polskiej

Pieniądze to nie tylko środek płatniczy, ale też przedmiot zainteresowań kolekcjonerów na całym świecie. Mennica Polska S.A. jest przedsiębiorstwem z długoletnią tradycją. Na przestrzeni lat zmieniała się jego struktura. Mennica nie tylko produkuje monety i wyroby medalierskie, ale też umożliwia dokonywanie płatności elektronicznych.

Mennica posiada swoje sklepy firmowe, w których można nabyć numizmaty zarówno w Warszawie (gdzie mieści się siedziba placówki), jak i na krakowskim Zamku Królewskim na Wawelu. Do 2014 roku Mennica miała wyłączność na produkcję monet pozostających w oficjalnym obiegu. Obecnie – najdrobniejsze nominały produkuje Mennica Brytyjska. Prócz wytwarzania numizmatów na rynek krajowy Mennica Polska (wcześniej nazywana Mennicą Warszawską) zajmuje się też emisją monet obiegowych oraz kolekcjonerskich dla innych krajów.

Skarbiec Mennicy Polskiej to spółka zależna od Mennicy. Działa ona oficjalnie na rynku od 2008 roku i zajmuje się sprzedażą numizmatów. Oferta przedsiębiorstwa jest bardzo bogata, a projektanci i pomysłodawcy kolejnych kolekcji dokładają wszelkich starań, by korespondowały one z aktualnymi wydarzeniami bądź zbliżającymi się rocznicami. Produkty dopuszczone do sprzedaży cechuje bardzo wysoka jakość wykonania, ale też stosunkowo wysokie ceny. Wiele zależy od wykorzystanego kruszcu. Warto wspomnieć, że Skarbiec Mennicy Polskiej jest największym dystrybutorem złota na terenie państwa.

Pierwszym produktem, jaki Skarbiec zaprezentował był ambitny projekt repliki pierwszej monety wykonanej jeszcze przez Mennicę Polską, w 1766 roku, a więc przed rozbiorami. Moneta przedstawiała ówczesnego władcę, Stanisława Augusta Poniatowskiego, posiadała nominał 2 zł i była wykonana ze srebra. Obecnie ilość oferowanych kolekcji imponuje – podobnie jak ich zróżnicowanie. Poszczególne numizmaty wykonane ze złota lub srebra są dostępne w następujących ogólnych kategoriach: religia, historia, architektura i sztuka, astronomia i astrologia, fauna i flora, sport, nowoczesne technologie a także repliki (m.in. srebrną replikę platerowaną złotem najwyższej próby – 100 dukatów Zygmunta III Wazy).  W ramach podkategorii znajdują się np. Układ Słoneczny, Kolekcja Sławni Polacy, Kolekcja Królewska, Wielcy Kompozytorzy, Pory Roku, Wielkie Osiągnięcia Ludzkości.

Skarbiec Mennicy Polskiej

Co ciekawe, prócz promowania polskiej kultury oraz historii, całej serii dotyczącej papieża Jana Pawła II, a także celebrowania wielu aspektów życia codziennego (sport, natura, nauka), w sklepie Skarbca Mennicy Polskiej można nabyć także monety będące… talizmanami. Mogą mieć postać monet, również takich umieszczonych w specjalnych kapsułach. W Mennicy można też zaopatrzyć się w zawieszki z monet – na przykład ze znakami zodiaku. Ozdobny charakter mają również sztabki ze złota bądź srebra.

Warto uzmysłowić sobie, że numizmatyka nie jest tanim hobby. Prócz tego trzeba poświęcić czas nie tylko na zbieranie, ale i dbanie o swoją kolekcję. Ceny wahają się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych – decyduje zarówno jakość wykonania, jak i szlachetność surowca, oraz rzecz jasna unikalność produktu. Za najrzadsze egzemplarze wykonane na zamówienie trzeba uiścić stosowną opłatę.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response