close
LifestyleTechnologia

Samochód rodzinny? Ford ma tu coś do powiedzenia

Choć miłośnicy zwierząt mogliby się z tym nie zgodzić, to wydaje się, że można by zaryzykować tezę, że to samochód jest najlepszym przyjacielem człowieka. No, powiedzmy, że w przypadku jeślibyśmy mieli wybierać wyłącznie spośród rzeczy nieożywionych. Spróbujmy jednak postawić nieco inne pytanie, a mianowicie: jaki samochód będzie najlepszym przyjacielem rodziny? A jeszcze inaczej: jakimi cechami powinien odznaczać się idealny samochód rodzinny? Czy powinien być tylko pojemny, aby cała familia (wraz z walizkami) mogła się do niego zmieścić? Chyba jednak to trochę za mało. Przeglądając oferty producentów można zauważyć, że samochód rodzinny to jedna z wizytówek Forda.

Na rynku jest wiele samochodów rodzinnych i minivanów, jednak nie wszystkie spełniają oczekiwania kierowców. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, którym zależało na dużym aucie, zwracały głównie uwagę na pojemność bagażnika i wystarczająco dużą liczbę miejsc. Dzisiaj są oni bardziej wymagający i czynnikami, które decydują o zakupie pojazdu są również wszechstronne wnętrze czy komfort jazdy – czytamy w jednym z artykułów na stronie Wirtualnej Polski.

Nie da się ukryć, że dziś równie istotną rolę, co pojemność bagażnika i ilość miejsca w środku samochodu odgrywają takie kwestie, jak bezpieczeństwo i komfort jazdy (które zresztą zawsze chyba odgrywały ważną rolę), ale również między innymi nowoczesne rozwiązania technologiczne, nie tylko ułatwiające jazdę kierowcy, ale pozwalające przyjemnie spędzić podróż pasażerom. Czy można na przykład wyobrazić sobie współczesną podróż na wakacje bez dobrej klimatyzacji albo bez nawigacji? Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Zobaczmy więc, na które kwestie należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze samochodu rodzinnego, a także rzućmy okiem na ofertę jednego z producentów, którego katalog aut rodzinnych wydaje się całkiem interesujący.

Samochód rodzinny, czyli pojemny

Choć – jako się rzekło – może już nie tak istotna, jak kiedyś, to jednak pojemność samochodu cały czas odgrywa rzecz jasna bardzo dużą rolę. W końcu jakby nie patrzeć, samochód cały czas pozostaje podstawowym środkiem transportu, zwłaszcza jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne. Portal Moto Fakty pisał w 2017 roku, komentując zebrane przez Kongsberg Automotive dane:

Według raportu „Polak jedzie na wakacje”, aż 60 proc. Polaków, wybierając środek transportu podczas wakacji, najchętniej decyduje się na samochód osobowy. Częściej autem wolą podróżować kobiety niż mężczyźni (…). Tylko 12 proc. Polaków deklaruje wakacyjne podróżowanie samolotem, a jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszą się pociąg, autokar, rower czy statek.

Podstawową kwestią jest więc zapewnienie wszystkim podróżującym niezbędnego komfortu, aby podróż – przede wszystkim jeśli odbywa się w stosunkowo odległe miejsce, powiedzmy do Włoch – nie była męcząca. No i oczywiście, aby nie musieć wybierać, który bagaż można wziąć, a który niestety trzeba zostawić.

Samochód rodzinny, czyli bezpieczny

Bezpieczeństwo to kryterium, które szczególnie brane jest pod uwagę przy wyborze każdego pojazdu. Przynajmniej obecnie, bo jak podkreślają niektórzy, nie zawsze zajmowało ono pierwsze miejsce wśród priorytetów producentów samochodów.

Przez wiele lat kwestia bezpieczeństwa nie zajmowała inżynierów z branży motoryzacyjnej zbyt mocno. Skupiano się przede wszystkim na tym, by samochody coraz szybciej i lepiej jeździły oraz by były coraz bardziej wygodne. Kwestia ochrony kierowcy i pasażerów podczas wypadku była co najmniej na drugim planie. Przyjmowano, że wypadki po prostu się zdarzają… (…) Bezpieczeństwo bierne samochodów oczywiście z roku na rok się poprawia i nowe auta zachowują się podczas zderzenia zupełnie inaczej (i lepiej), niż te chociażby sprzed 10 lat. Ostatnie lata przyniosły jednak niezwykle szybki rozwój systemów, które robią wszystko, by nie doprowadzić do wypadku – pisze Mikołaj Adamczuk w artykule dla Spider’s Web.

Kiedy jednak mówimy o wyborze samochodu rodzinnego, kwestię bezpieczeństwa być może należałoby szczególnie podkreślić – wszak chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo nasze, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych najbliższych. Dlatego wszelkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, na przykład wykrywające pojawiający się przed nami obiekt albo automatycznie dostosowujące prędkość jazdy czy kontrolujące odległość od pojazdów z przodu i z tyłu, powinny być szczególnie brane pod uwagę przy wyborze samochodu rodzinnego.

Nowoczesne technologie dla rodziców – i dzieci

W końcu to, bez czego współczesny samochód, a przede wszystkim samochód rodzinny nie może się obejść – czyli nowoczesnej technologie. Z jednej strony mówimy o technologiach, które ułatwiają jazdę kierowcy (na przykład tylna kamera ułatwiająca parkowanie, system nawigacyjny i tak dalej). Z drugiej takich, które przeznaczone wszystkich – z podziałem na te dla dzieci, a także dla rodziców. O tych ostatnich pisze na swoim blogu „Blog Ojciec” Kamil Nowak, a w sumie kto z reguły (ale nie z zasady, ważne rozróżnienie!) powinien się znać w rodzinie na samochodach, jak nie jej głowa?

Na przykład taki komputer pokładowy to fajna zabawka dla wszystkich ludzi lubiących techniczne sprawy. Średnie spalanie, aktualna prędkość, średnia prędkość, ilość kilometrów, które możemy jeszcze przejechać i pełno innych informacji na temat samochodu i naszej jazdy. Do tego mamy zestaw głośnomówiący, który działa nie tylko z rozmowami, ale też na przykład z muzyką z telefonu (a to nie jest obecnie standard, niestety – często takie zestawy mają pewne ograniczenia i nie obsługują muzyki). Mamy też dwa wejścia na USB, aby puszczać muzykę i nawet wejście na kartę SD, gdybyśmy chcieli pooglądać zdjęcia.

Ford – co ma do zaoferowania

Przejdźmy teraz od teorii do konkretów. Wiadomo już mniej więcej, na co zwracać uwagę w temacie samochodów rodzinnych. Pora więc na odpowiedź na pytanie: które samochody spełniają wyżej wymienione kryteria? W trakcie przeszukiwania odpowiednich modeli niemal od razu rzuca się w oczy strona Forda https://www.ford.pl/osobowe/rodzinne, gdzie wymienione są z jednej strony technologie, które powinien mieć każdy samochód rodzinny, z drugiej zaś konkretne modele, które można spokojnie rozważać w kategorii ewentualnych kandydatów do zakupu.

Skupmy się najpierw na tych pierwszych – czyli jakie „technologie rodzinne” w samochodzie oferuje Ford?

Rodzinne technologie

Przede wszystkim mowa tu o tych technologiach, które mają w maksymalny sposób ułatwić kierowanie pojazdem, co jednocześnie przekłada się w dużym stopniu na komfort i bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. W samochodach Ford mamy do dyspozycji między innymi system kontroli prędkości (czyli Adaptive Cruise Control), który nie tylko pozwala utrzymywać optymalną, pożądaną przez kierowcę prędkość, ale również automatycznie zareaguje w przypadku, kiedy pojawi się jakiś pojazd z przodu – wówczas system automatycznie przyhamuje.

Dużą wygodą jest oczywiście system Ford SYNC 3 – dzięki temu systemowi multimedialnemu możemy za pomocą komend głosowych nie tylko obsługiwać telefon, ale także między innymi odtwarzać muzykę czy sterować nawigacją. W sytuacji, kiedy kierowca ma zajęte obie ręce, jest to bardzo przydatna rzecz – w wydatny sposób wpływająca też na bezpieczeństwo jazdy. Z kolei system Ford EcoMode pozwala przeanalizować poszczególne etapy prowadzenia samochodu, aby wyliczyć sposób na zmniejszenie zużycia paliwa.

Duże może być piękne

W końcu trzeba pamiętać, że pojemne samochody nie muszą wyglądać jak wielkie bryły, którymi po pierwsze nie da się nigdzie zaparkować, a po drugie – nie mają za grosz stylu. Nie musi być to regułą. Dowód? Skoro jesteśmy przy Fordzie, to weźmy Ford C-MAX (czyli wydanie pięcioosobowe) albo Grand C-MAX (wydanie siedmioosobowe). Jest to dobry przykład, że samochód może być zarówno funkcjonalny i pojemny, nie tracąc nic ze swojego stylu. Mamy tu więc nie tylko dowolnie regulowane tylne siedzenia, które można ustawiać w zależności od chwilowej potrzeby, ale też na przykład elektryczny i bezdotykowo otwierany bagażnik – istotna sprawa, kiedy na przykład wracamy obładowani zakupami, z kluczykiem na dnie torby czy torebki.

Czy więc Ford to dobry wybór jako samochód rodzinny? Niech każdy sam oceni. Jedno jest pewne – modele tej marki mają szereg ciekawych i niezbędnych dla samochodu rodzinnego funkcji z zakresu nie tylko bezpieczeństwa czy komfortu jazdy, ale też z dziedziny nowych technologii, obok których trudno przejść  obojętnie. Bo przecież to nie tylko wspomniany Ford C-MAX, ale również nieśmiertelny Focus, Mondeo czy Ford Galaxy – wszystkie równie rodzinne.

Źródła:

  • M. Adamczuk, Jak zmieniło się wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa na przestrzeni lat?, https://spidersweb.pl/autoblog/bezpieczenstwo-samochodow-historia/ (dostęp: 22.01.2019)
  • Czym Polacy wybierają się na wakacje?, https://www.motofakty.pl/artykul/czym-polacy-wybieraja-sie-na-wakacje.html (dostęp: 22.01.2019)
  • Na co zwrócić uwagę wybierając rodzinny samochód?, https://www.blogojciec.pl/dzieci/na-co-warto-zwrocic-uwage-wybierajac-rodzinny-samochod/ (dostęp: 22.01.2019)
  • Rodzinne modele Forda, https://www.ford.pl/osobowe/rodzinne (dostęp: 22.01.2019)

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response