close
Parenting

Rzeka mleka, czyli jak pobudzić laktację

Zwykle do rozbudzenia laktacji wystarczy dobrze ssący noworodek. Ale zdarza się, że dziecko z różnych powodów nie chce lub nie może ssać. Albo że mimo częstego przystawiania dziecka do piersi mleka jest wciąż za mało. Warto wówczas powalczyć o pobudzenie laktacji, bo każda kropla mleka jest dla małego człowieka niezwykle cenna.

Mleko mamy to najlepszy możliwy pokarm dla dziecka. Jest cennym źródłem składników odżywczych. Samo karmienie pomaga budować więź z dzieckiem, która jest niezwykle cenna w pierwszych tygodniach życia. Jak pobudzić laktację, jeśli podczas karmienia pojawiają się trudności?

Konsultacja

Pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja z doradcą laktacyjnym, najlepiej osobista, ale często pomocna okazuje się już krótka telefoniczna rozmowa. Doradca pomoże zdiagnozować, gdzie leży problem, oceni technikę ssania dziecka, która może być powodem ograniczonego wytwarzania mleka. Doradca zawsze waży malucha i ocenia czy prawidłowo przybiera i to jemu najlepiej pozostawić decyzję, czy konieczne jest dokarmianie dziecka. Doradca pomaga też rozwiązać wszelkie problemy zdrowotne związane z karmieniem piersią np. poranione lub bolesne brodawki. Doradcami zwykle są położne, pielęgniarki lub lekarki, które ukończyły szkolenie z zakresu poradnictwa laktacyjnego, dlatego warto zweryfikować czy doradca ma tytuł certyfikowanego doradcy laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowego konsultanta laktacyjnego (IBCLC). W wielu szpitalach konsultacje laktacyjne są dostępne za darmo dla pacjentek, które urodziły dzieci w danej placówce, a wiele fundacji i grup wsparcia nieodpłatnie wspiera kobiety w karmieniu piersią (np. La Leche Leauge, Fundacja Promocji Karmienia Piersią).

Laktator

Jeśli mleka jest za mało, a dziecko ma dobrą technikę ssania, najczęściej poleca się mamom odciąganie pokarmu po karmieniu lub między karmieniami, najlepiej za pomocą laktatora ręcznego lub elektrycznego. Sprawdzony system odciągania tzw. „753” polega na tym, że najpierw przez 7 minut ściąga się mleko z jednej piersi, a potem przez kolejne 7 minut z drugiej. Potem 5 minut znowu z pierwszej i 5 z drugiej, a na końcu 3 minuty z pierwszej i 3 z drugiej. Cały cykl ściągania trwa 30 minut i powtórzony kilka razy w ciągu doby przez kilka kolejnych dni pomaga zwiększyć produkcję mleka.

Herbatki i inne środki

Mitem jest, że matka karmiąca powinna pić 4-5 litrów wody, ale to nie znaczy, że nawadnianie nie jest ważne. Warto sięgnąć zwłaszcza po pobudzające laktację herbaty ziołowe. Zawierają zwykle anyż, koper włoski, melisę i kminek, czyli zioła i przyprawy znane ze wspomagania procesu produkcji mleka. Warto też pić świeże soki owocowe i kawę zbożową. Bawarka, czyli herbata z mlekiem działa jak każdy inny napój – jej właściwości mlekopędne nie zostały udowodnione. Farmaceuta w aptece zapytany jak pobudzić laktację na pewno poleci też specjalne suplementy dla mam karmiących na bazie słodu jęczmiennego. Można je wypić z mlekiem lub wymieszać z jogurtem naturalnym.

Pełen relaks

Nerwowość, pośpiech, działanie pod presją i stres blokują wypływ pokarmu. Dlatego choć zrelaksowanie się przy płaczącym noworodku bywa trudne, trzeba próbować. Można włączyć ulubiona muzykę, sięgnąć po książkę, obejrzeć film, przegryźć ulubioną przekąskę – cokolwiek, co choć na chwilę pomoże odciągnąć myśli od karmienia, a organizm sam zajmie się tym, do czego został stworzony, czyli produkcją mleka.

admin

The author admin

Leave a Response