close
ParentingZdrowie

Ruchy dziecka – dowiedz się, na co i jak reaguje maluch w brzuchu mamy

Ruchy dziecka świadczą o prawidłowym rozwoju malucha. Najczęściej mamy odczuwają ruchy swojego dziecka między 18. a 24. tygodniem. Te pierwsze odczucia są momentem niezwykle wzruszającym i długo wyczekiwanym.

Kiedy mama odczuwa ruchy dziecka?

Każde dziecko rozwija się inaczej i ma różny rytm dnia – jedne dzieci są aktywniejsze rano, a inne wieczorem. Z aktywnością wiąże się odczuwanie ruchów malucha. Ich intensywność będzie stale rosnąć aż do 36. tygodnia, gdy dziecku w brzuchu mamy robi się coraz ciaśniej i ruchy mogą mieć już inny charakter. Od 28. tygodnia powinnaś czuć ruchy dziecka regularnie. Wtedy też ruchy nie przypominają już bulgotania lub przelewania, ale są kopniakami.

Co zrobić, aby poczuć ruchy dziecka?

Pamiętaj, że nie wszystkie mamy czują ruchy swojego dziecka w tym samym czasie. Niektóre odczuwają je już ok. 18. tygodnia, a inne dopiero ok. 24. tygodnia. Zależy to od wielu czynników – np. od tego, czy jest to Twoje pierwsze dziecko lub od budowy Twojego ciała. Jeśli chcesz poczuć ruchy, skup się na tym, co robi Twój maluch – najlepiej zrobić to w pozycji leżącej. Aktywność malucha zwiększa się zaraz po posiłku. Wtedy poziom glukozy we krwi wzrasta, a dziecko może przemieszczać się intensywniej.

Dziecko reaguje też na to, co dzieje się na zewnątrz. Takim czynnikiem może być Twój głos lub jakiś nagły, głośny dźwięk – przejeżdżająca na sygnale karetka pogotowia może spowodować zwiększenie aktywności malucha. Twoja aktywność fizyczna – spacer, pływanie lub nawet wykonywanie codziennych czynności – może zadziałać na malucha uspokajająco. Dziecko jest kołysane i wtedy odpoczywa. Wtedy, kiedy Ty odpoczywasz, maluch może zwiększyć swoją aktywność.

Brzuszkowe zabawy

Rozwijający się w Twoim brzuszku maluch w pewnym momencie zaczyna Cię słyszeć, czuć Twój dotyk czy reagować na dźwięki. Dlatego możesz budować więź z dzieckiem jeszcze w momencie, gdy jest bezpieczne w Twoim brzuszku. Możesz to robić chociażby stosując proste brzuszkowe zabawy.

  • Mówienie – możesz mówić w każdych okolicznościach, temat też nie jest najważniejszy. Możesz czytać bajki, opowiadać jakąś historię lub opisywać przyszły pokój malucha.
  • Muzyka – możesz włączać ulubione płyty lub sama śpiewać. Dziecko od ok. 4 miesiąca słyszy dźwięki ze świata zewnętrznego, dlatego ważne jest, by słyszało różnorodne dźwięki.
  • Masaż – możesz wykorzystać do tego olejek przeznaczony dla kobiet w ciąży. W tym ćwiczeniu nie chodzi o jakiś szczególny masaż, a raczej o dotykanie brzucha, co również buduje więź z dzieckiem. Podobną funkcję może spełnić malowanie brzucha hipoalergicznymi farbkami do ciała.

Powyższe aktywności mają na celu budowanie bliskiej więzi z maluszkiem. Poza tym w takie zabawy możesz zaangażować swojego partnera, a nawet rodzeństwo maluszka.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response