close
Parenting

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksualności

Wychowanie nastolatka nie należy do zadań prostych. Okres dojrzewania przynosi ze sobą wiele zmian w naszym do tej pory otwartym i pogodnie usposobionym dziecku. Prócz buntu rodzicom sen z powiek spędza zainteresowanie młodych ludzi szeroko pojętą tematyką seksu. Niestety, większość z nich skutecznie omija ten temat, pozostawiając kwestię edukacji w sprawach płciowych przypadkowi. Takie „przypadki” mogą być jednak opłakane w skutkach. Stąd też, warto dowiedzieć się, jak rozmawiać z nastolatkiem o seksualności i kiedy rozpocząć takie pogawędki.

Pierwszą rozmowę na temat płciowego życia człowieka można przeprowadzić jeszcze zanim dziecko wejdzie w okres dojrzewania i zacznie zadawać pierwsze pytania. Oczywiście w takim wypadku język oraz treść muszą być dostosowane do sposobu rozumowania kilkulatka, jednak nie warto ukrywać prawdziwych odpowiedzi. To, jak rozmawiać z nastolatkiem o seksualności dla wielu jest jednak dużo większym wyzwaniem.

Tymczasem właściwe i wyczerpujące podjęcie tematu może korzystnie wpłynąć nie tylko na dojrzałość psychiczną nastolatka, ale też na jego relacje z nami.

Dorastające dziecko łatwiej zaufa rodzicowi i przedstawi swoje rozterki, jeżeli będzie wiedziało, że może liczyć na szczerość i wsparcie. Rozmowy o seksualności nie należy przeprowadzać w pośpiechu, istotne jest, by merytorycznie się do tego przygotować i spróbować ukryć wstyd. To, co mówić zależy od osobistych przekonań rodzica, nie powinien on jednak narzucać nastolatkowi swoich poglądów. Warto poruszyć temat antykoncepcji, przedstawić wszystkie opcje, jakie można na tym polu zastosować. Kwestie orientacji seksualnej – tak psychicznej, jak i fizycznej, oraz odmiennego postrzegania płci także nie mogą być pominięte.

Jak rozmawiac z nastolatkiem

Może się zdarzyć, że dziecko jest osobą o odmiennych preferencjach i jeśli od początku zniechęcimy go do rozmowy, nie będzie skore do otworzenia się przed nami. Oczywiście warto poruszyć też tematy zagrożeń związanych z podjęciem życia seksualnego – takich jak np. choroby przenoszone drogą płciową. Nastolatki powinny też być poinformowane o tym, jakich sytuacji unikać (warto wspomnieć o pigułkach gwałtu oraz innych sposobach, które co roku są źródłem wielu tragedii).

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response