close
Zdrowie

Rak szyjki macicy – przyczyny, leczenie

Nowotwory atakują ludzki organizm w podstępny sposób. Wiele z nich nie daje objawów w początkowej fazie rozwoju, co znacznie utrudnia proces diagnostyki oraz późniejszą terapię. Rak szyjki macicy należy do tego typu nowotworów. Jakie są jego przyczyny, jak wygląda terapia oraz kto znajduje się w grupie wzmożonego ryzyka? Odpowiedzi poniżej.

Rak szyjki macicy w większości przypadków rozwija się poprzez zaniedbanie infekcji wirusowej. Brodawczak ludzki, czyli wirus HPV, jest to przenoszona drogą płciową choroba, która nieleczona może prowadzić do przekształcenia się neoplazji szyjki macicy w nowotwór. Co istotne, w początkowym stadium nie sposób zaobserwować objawów, tymczasem jedynie wczesne wykrycie daje pełne szanse na wyleczenie. Tutaj z pomocą przychodzi profilaktyka, opierająca się również na regularnie przeprowadzanych (raz do roku) badaniach cytologicznych. Pierwsze stadium przebiega bezobjawowo i może rozciągnąć się nawet na okres do 10 lat, jednak na kolejnych etapach pojawiają się charakterystyczne symptomy, takie jak: międzymiesiączkowe krwawienia, krwawienia po przebytej menopauzie, upławy, bóle krzyża, dolegliwości w dolnej części brzucha, problemy z oddawaniem moczu, opuchlizna stóp.

W grupie kobiet, które są szczególnie narażone na wystąpienie nowotworu znajdują się te, które prowadzą intensywne życie płciowe, często zmieniają partnerów, zaczęły współżycie we wczesnym wieku. Dodatkowo ryzyko zwiększa się wraz z ilością porodów, oraz w sytuacji, gdy wśród najbliższych krewnych w rodzinie pojawiała się choroba. Także niewłaściwa dieta uboga w antyoksydanty, palenie tytoniu, choroby autoimmunologiczne, osłabiony układ odpornościowy stosowanie terapii hormonalnej mogą przyczyniać się do zwiększenia zagrożenia. W ramach profilaktyki istotne są więc nie tylko badania, ale też szeroko pojęte dbanie o higieniczny styl życia.

Rak szyjki macicy

Leczenie w przypadku tego nowotworu jest determinowane zarówno poprzez stopień zaawansowania choroby, jak i ogólny stan zdrowia pacjentki, jej wiek. Jeśli rak zostanie odpowiednio wcześnie wykryty wystarczy zabieg chirurgiczny o niskiej inwazyjności polegający na usunięciu jedynie części szyjki macicy.

Jeżeli jednak stadium choroby jest bardziej zaawansowane konieczne jest zastosowanie częściowej bądź całościowej histerektomii, czyli usunięcia macicy.

Wspomagającymi procedurami są leczenie przy pomocy chemio- i radioterapii. Rokowania zależą od tego, jak wcześnie wykryto chorobę. Niestety jedynie w stadium przedinwazyjnym szanse wyleczenia są niemal stuprocentowe. Każda zwłoka, zaniedbanie profilaktyki prowadzące do rozwoju choroby sprawia, że rokowania są mniej optymistyczne, przykładowo w stadium II szanse na przeżycie wynoszą zaledwie 50 proc.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response