close
LifestyleTechnologia

Przyszłość rozrywki – okulary VR do PC

okulary vr do pc

Obecność w świecie wirtualnym stała się obecnie koniecznością. Komputerów oraz urządzeń mobilnych używamy na co dzień – do pracy, do komunikowania się, ale także jako narzędzia rozrywki. Okulary VR do PC pozwalają rozszerzyć możliwości korzystania z tej ostatniej funkcji – jednakże nie tylko. Czym są oraz jak wybrać najlepszy model? Zapraszamy do lektury.

Rozszerzona rzeczywistość to pojęcie stosunkowo nowe. Technologia ta jest jednak coraz powszechniejsza – a to dzięki ogólnodostępnym okularom VR do PC. Dzięki nim możliwe jest „wniknięcie” w świat wirtualny. Użytkownik nie jest ograniczony i może swobodnie się w nim poruszać – w dodatku w czasie teraźniejszym. Rzeczywistość rozszerzona oferuje nie tylko obraz, ale i dźwięk. Najbardziej zaawansowane modele urządzeń pozwalają odczuwać także dotyk czy zapachy. Takie efekty są kreowane np. przez elektromagnetyczne impulsy. Oczywiście tego typu sprzęty są dostępne dla bardzo wąskiego grona użytkowników z uwagi na koszty, a także na to, że wiele z nich znajduje się dopiero w fazie testów.

Okulary VR do PC mogą być wykorzystywane nie tylko do rozrywki w postaci gier czy uczestniczenia w interaktywnych programach edukacyjnych. Praktycznie na naszych oczach dokonują się w tej dziedzinie stopniowe zmiany. Rzeczywistość rozszerzoną można już wykorzystywać do realizowania innych projektów, jednak na szerszą popularność takich rozwiązań trzeba jeszcze poczekać. Okulary/gogle VR to urządzenia, które zamiast szkieł są wyposażone w miniaturowe ekrany. Pozwalają one na stworzenie efektu trójwymiarowego. Przedział cenowy okularów jest bardzo szeroki – od kilkudziesięciu (za najprostsze, mniej trwałe modele) do kilku tysięcy złotych. Zanim zdecydujemy się na konkretny model warto zastanowić się, do czego będą one użytkowane.

okulary vr do pc

Do komputera jak i do konsoli nowej generacji dostępne są już bardzo zaawansowane modele. Mogą być zintegrowane zarówno z systemami Windows, jak i MAC czy Linux. Sprzęt musi spełniać oczywiście określone wymagania (pamięciowe, w zakresie posiadanego procesora oraz karty graficznej).

Najtańsze dostępne na rynku okulary VR do PC można… przygotować samodzielnie. Wystarczą: tektura, odpowiedni szablon oraz aplikacja ze sklepu internetowego Google Play. Jeśli jednak jesteśmy gotowi wydać więcej warto zapoznać się z prostymi modelami marek Samsung czy Sony (np. Samsung Gear VR). Okulary mogą być zintegrowane również ze smartfonami czy tabletami, tutaj jednak technologie nie są jeszcze tak rozwinięte.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response