close
ParentingZdrowie

Jak przetrwać bolesne ząbkowanie?

Ząbkowanie u dzieci wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Wpływają one negatywnie na ich nastrój, a w konsekwencji na prawidłowy rozwój. Jak przetrwać bolesne ząbkowanie? Co można zrobić, by dziecko poczuło się lepiej?

Jakie dolegliwości wywołuje u dziecka wyrzynanie się zębów?

Ząbkowanie wywołuje u niemowlaków szereg charakterystycznych dolegliwości. Przede wszystkim na dziąsłach pojawia się bolesny obrzęk, a wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć delikatnie podniesiona temperatura (do 38 stopni Celsjusza). Ząbkowanie u dziecka rozpoznaje się po trudnym do uspokojenia płaczu, intensywnym ślinieniu się oraz próbach wkładania do ust twardych przedmiotów. Dziecko w ten sposób manifestuje swój dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów mlecznych [1].

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Pierwsze zęby u dziecka pojawiają się już około 6. miesiąca życia. Wówczas dziecko może bardzo źle znosić takie dolegliwości jak gorączka od ząbkowania, ponieważ nie jest jeszcze do nich przyzwyczajone.  Okres wyrzynania się zębów u dzieci uzależniony jest przede wszystkim od terminu urodzenia się dziecka. W przypadku urodzenia w prawidłowej dacie, zęby pojawiają się między 5. a 10. miesiącem, natomiast jeśli chodzi o wcześniaki, wyrzynanie się pierwszych zębów bywa opóźnione i może dojść wówczas do sytuacji, w której zęby pojawią się dopiero koło 12. miesiąca życia [2].

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Aby zmniejszyć u dziecka ból związany z ząbkowaniem, warto spróbować delikatnego masażu z wykorzystaniem palców lub też podać niemowlakowi schłodzony uprzednio w lodówce gryzak. Zalecane jest także stosowanie maści lub żelu na dziąsła [1]. Równie pomocny będzie zimny smoczek, a w przypadku starszych dzieci (takich, które przekroczyły 9. miesiąc życia), zimna woda z kubka. W trudniejszych przypadkach, w których nie można opanować bólu naturalnymi metodami, warto zastosować delikatne środki leczenia farmakologicznego. Pomocne są one szczególnie w przypadku takiej dolegliwości jak wysoka temperatura przy ząbkowaniu.

Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują paracetamol oraz ibuprofen. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem, by nie wyrządzić dziecku krzywdy. Zdarzają się sytuacje, w których w trakcie ząbkowania pojawiają się u niemowlaka inne dolegliwości. Jeśli są to:  biegunka, wymioty, wysypka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Od wizyty powinna skłonić nas także wysoka gorączka przy ząbkowaniu, przekraczająca 38 stopni Celsjusza. Może ona bowiem sugerować infekcję, która pojawia się szczególnie u starszych dzieci, po 6. miesiącu życia, kiedy tracą naturalną ochronę zapewnianą im przez matkę [2].

 Przeczytaj więcej na adamed.expert 

 [1] Shroff A., Teething: Symptoms and remedies, https://www.webmd.com/parenting/baby/teething-symptoms-remedies#1, Data dostępu: 20.05.2018 r.

[2] https://pediatria.mp.pl/temattygodnia/77557,temat-tygodnia-zabkowanie-i-higiena-jamy-ustnej, Data dostępu: 20.05.2018 r.

[3] Adamowicz-Klepalska B., Jak zmniejszyć dolegliwości związane z ząbkowaniem? https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52700,jak-zmniejszyc-dolegliwosci-zwiazane-z-zabkowaniem, Data dostępu: 20.05.2018 r.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response