close
Lifestyle

Praga niebanalna – 5 nietypowych atrakcji, których nie znajdziesz w przewodniku

Stolica Czech to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Jak donoszą analitycy AccorHotels, w rekordowym dla Pragi roku 2016 przyjechało tu przeszło 7 milionów turystów, którzy skorzystali z oszałamiającej liczby 16,5 miliona (!) noclegów. Wydaje się, że przy takiej popularności trudno będzie znaleźć w Pradze niszowe atrakcje. Ale czy na pewno?

Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. W związku z tym zanurz się w tekście i poznaj pięć atrakcji, o których nie przeczytasz w typowych przewodnikach turystycznych!

1. Muzeum Kolejnictwa (Království Železnic)

Idealna opcja dla całej rodziny. W muzeum znajduje się olbrzymich rozmiarów makieta kolejowa całej Pragi oraz kokpity pociągów i tramwajów, w których zwiedzający mogą zasiąść za sterami. Oprócz tego wystawa klocków Lego, sala kinowa i bawialnia dla dzieci – słowem wszystko, żeby utrzymać uwagę najmłodszych i zaspokoić głód wiedzy starszych. Ciekawa alternatywa dla kolejnych zbiorów sztuki. W Pradze znajduje się co prawda wiele innych ciekawych muzeów (dwie galerie figur woskowych, muzeum Apple czy nawet muzeum sztuki erotycznej), jednak to właśnie Království Železnic wygrywa, jeżeli chodzi o najlepszą atrakcję dla wszystkich turystów.

2. Rašínovo Nábřeží, Náplavka

Náplavka to propozycja dla nocnych marków. Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem warszawskich bulwarów wiślanych z bardziej lokalnym zacięciem. Wieczorem są tu rozstawiane stragany z miejscowymi smakołykami i alkoholami. Na zacumowanych u brzegu Wełtawy barkach znajdziecie restauracje i imprezy taneczne. Można tu więc nie tylko dobrze zjeść, ale też rozerwać się, pośpiewać i poznać nowych znajomych. Zdecydowanie polecamy Náplavkę tym, którzy mają dość kolejnych wizyt w zatłoczonych okolicach Mostu Karola.

3. Restauracja Výtopna

Powracamy do klimatów kolejowych. Výtopna posiada w Pradze dwie filie – jedną w centrum handlowym Palladium, drugą przy placu Wacława. Czemu warto się tam wybrać? Cóż, pytanie powinno brzmieć raczej: kiedy ostatni raz piwo przywiózł Ci pociąg? Brzmi abstrakcyjnie, ale tak właśnie jest. Wyróżnikiem tych restauracji jest unikatowy wystrój, w którym królują pociągi. Instalacje z ich modelami elektrycznymi są tak zaprojektowane, że po złożeniu zamówienia kufel przyjeżdża do Ciebie na pokładzie wagonu towarowego, a wracając do bazy (czyt. baru), goście dorzucają puste naczynia do składu. Oryginalne? Z pewnością! Wizyta w Výtopnej na pewno będzie miłym przystankiem podczas zwiedzania centrum Pragi.

4. Rzeźby i instalacje artystyczne Davida Černego

Skoro już jesteśmy przy centrum i jego okolicach, to warto mieć oczy szeroko otwarte. Co uważniejsi na pewno wychwycą rzeźby i instalacje autorstwa Davida Černego – jednego z najsławniejszych czeskich artystów. W dzisiejszych czasach namierzenie ich może być nieco łatwiejsze niż kilka lat temu – przyciągają one młodych miłośników sztuki, którzy uwieczniają je w setkach postów na Instagramie. Jeżeli więc zobaczysz grupkę młodych ludzi z telefonami skierowanymi w kierunku pozornie zwyczajnej elewacji budynku – zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, co przyciąga ich uwagę.

5. Cross Club – ciekawe atrakcje dla alternatywnych

Na zakończenie bardziej niszowe miejsce. Cross Club to pub, który skradnie serce każdego miłośnika designu. Urządzony w futurystycznym, nieco steampunkowo-industrialnym stylu bar nie jest oblegany przez tłumy, więc doskonale nadaje się na relaksujący przystanek w podróży. Co w nim takiego wyjątkowego? Otóż Cross Club od lat stanowi centrum kultury alternatywnej Pragi. Artyści z całego świata przyjeżdżają tu, aby na żywo grać muzykę elektroniczną czy wyświetlać filmy kina alternatywnego. Jeżeli potrzebujecie oddechu od mainstreamu, trudno o lepsze miejsce.

Materiały i zebrane i przygotowane przez specjalistów AccorHotels.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response