close
LifestyleParenting

Popularne serie i zestawy Lego

Jeśli istnieją zabawki kultowe, to obok lalek Barbie, kostki Rubika czy jo-jo z pewnością zaliczają się do nich klocki Lego. Tajemnica ich sukcesu tkwi w tym, że występują w niezwykle zróżnicowanych formach, dopasowanych do potrzeb dzieci i młodzieży obojga płci, w różnym wieku. Kolejne kolekcje pojawiają się za każdym razem z taką częstotliwością, by nie tylko odpowiadać, ale wręcz wyprzedzać trendy zabawkarskie na rynku. Jakie są obecnie dostępne popularne serie i zestawy Lego? Kilka przykładów wraz z krótkimi ich charakterystykami opisujemy poniżej.

Od drewnianego warsztatu do międzynarodowego koncernu

Lego narodziło się w Danii, za sprawą założyciela rodzinnej firmy Ole Kirka Christiansena. Począwszy od 1932 roku warsztat stolarski zmieniał profil swojej działalności i tak – stopniowo pojawiały się modele zwierząt, szablony do wykorzystywania w produkcji „masowej”. Przełomowy okazał się rok 1947, kiedy to pierwszy raz zaczęto wykorzystywać tworzywa sztuczne. Oczywiście na to, by zabawki zdobyły na rynku ugruntowaną pozycję trzeba było poczekać, jednak już pod koniec lat 50 – tych ich sprzedaż była znacznie wyższa, niż w przypadku drewnianych modeli i klocków. Formuła zabawek zakładała wykorzystanie modułowych konstrukcji. Szybko jednak producenci doszli do wniosku, że wymagania dzieci wzrastają wraz z ich rozwojem.

Zestawy dedykowane – rozwój poprzez zabawę

Nie trzeba było wiele czekać na reakcję marki – z biegiem lat zaczęto wzbogacać ofertę produktów o specjalnie zaprojektowane kolekcje nawiązujące m.in. do budowli miejskich. Z czasem koncepcja się rozwinęła, i obecnie w ramach Lego City można obok Miasta znaleźć tak zróżnicowane serie, jak: Klasyczna policja – z posterunkiem i pojazdami, Policja z Więziennej Wyspy, Straż przybrzeżna, Superpojazdy Lego City (m.in. auta wyścigowe), Pożar, Lotnisko, Badacze Wulkanów, Badacze Dżungli. Zabawki są przeznaczone dla starszych dzieci, od 7 – 12 lat (choć, szczerze mówiąc wskazywanie górnej granicy wiekowej mija się z celem). Warto zaznaczyć, iż choć specyfikacje produktów często informują o tym, że są one dedykowane głównie chłopcom, to Lego są produktem neutralnym genderowo. Swoje kolekcje zabawek posiadają zarówno dzieci, jak i dorośli kolekcjonerzy – choć wykorzystują je w inny sposób. Lego pozwalają rozwijać kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, a także – uczą współpracy między rodzeństwem.

Inną serią, która stale jest poszerzana o nowe zestawy są Lego Star Wars. Produkowane od 1999 roku zestawy nawiązują do wszystkich dotychczas powstałych części Sagi (m.in.zestawy Pojedynek na Naboo, Ciężka maszyna krocząca, Niszczyciel gwiezdny, Bombowiec ruchu oporu).

Starsze dzieci z pewnością zainteresują klocki Lego Ninjago, nawiązujące do popularnego serialu telewizyjnego oraz filmów, w których „grają” komputerowo animowane klocki i ludziki. Wśród zestawów znajdują się także elementy ruchome, Niewykrywalny pojazd ninja , Kruszarka skał, Mechaniczny smok Zielonego Ninja czy gra Spinjitzu ze specjalnymi kartami.

Klocki i innowacje? Ależ oczywiście!

Mimo, że marka od jakiegoś czasu nie posiada już wyłączności na kształt swoich klocków, to nietrudno odróżnić je od imitacji. Lego to przede wszystkim wysoka jakość, innowacyjne rozwiązania w zakresie użycia nowych technologii (jak czujniki elektromagnetyczne). Na całym świecie rozpoznawalna jest postać charakterystycznego „ludzika”, który przez ponad 40 lat wcielał się w różne postacie. Stopniowo figurki nabierały indywidualnych cech, a w ratach 90 wprowadzono nawet świecące w ciemnościach modele, czy ruchome szkielety. W 1999 roku wprowadzono kolejną innowację – postacie uosabiające bohaterów wspomnianej już sagi „Gwiezdne Wojny”.

Producenci zabawek robią wszystko, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku i zmieniających się gustów dzieci. Można powiedzieć, że LEGO rozwija się wraz z „użytkownikami”, chętnie jest też wykorzystywane przez modelarzy, a nawet – artystów. Nie brakuje przykładów, w których z klocków powstają rzeźby, małe ludziki biorą również „udział” w sesjach zdjęciowych. Czy to właśnie przyszłość zabawek? Nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że miejsca dla Lego jeszcze długo w tym uniwersum nie zabraknie.

admin

The author admin

Leave a Response