close
UrodaZdrowie

Olejek cynamonowy – właściwości zdrowotne

Wiele preparatów wcale nie musi kosztować fortuny, by posiadać skuteczne działanie w sferze urody czy zdrowia. Często naturalne olejki dają dużo lepsze efekty, niż markowe produkty drogeryjne. Dodatkowo za tym, by je stosować przemawia mniejsza ilość skutków ubocznych. Jednym z takich naturalnych skarbów jest olejek cynamonowy. Warto przekonać się o tym, jak wszechstronne ma zastosowanie.

Olejek cynamonowy pozyskuje się z odmiany drzewa rosnącej na Cejlonie. Jest on dostępny w każdym sklepie z ekologicznymi produktami, ale można również pokusić się o samodzielny wyrób – wtedy wystarczy wykorzystać cynamon mielony oraz oliwę z oliwek tłoczoną na zimno. Tłuszcz należy podgrzać, dodać cynamon oraz dokładnie mieszając gotować kilka minut. Niezbędne jest też odfiltrowanie gotowej mikstury. Zarówno sklepowe, jak i robione własnoręcznie olejki cynamonowe należy przechowywać w ciemnym miejscu o dobrej wentylacji.

Jako element pielęgnacyjny olejek stosuje się zewnętrznie. Można go wykorzystać m.in. jako składnik maseczek do włosów i skóry głowy. Z uwagi na działanie antyseptyczne pomaga pozbyć się m.in. problemów z łojotokiem czy łupieżem. Warto dodawać olejek także do peelingów, jeżeli borykamy się z trądzikiem. Działanie antybakteryjne obejmuje także jamę ustną. Cynamon ma właściwości aromaterapeutyczne – relaksuje, ale też działa delikatnie pobudzająco. Co ciekawe, zapach ten pomaga także odstraszać komary.

cynamon

Właściwości zdrowotne

Zdrowotny wymiar preparatu sprowadza się nie tylko do jego antybakteryjnych właściwości. Cynamon stymuluje metabolizm dzięki czemu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Prócz tego związki aldehydowe stanowią element profilaktyki przeciwnowotworowej (przy raku jelita grubego), a także zwiększają produkcję insuliny, dzięki czemu obniżają poziom cukru we krwi. Olejek cynamonowy może być lekarstwem na biegunkę, wymioty czy wzdęcia. Ponad to olejki eteryczne wspomagają pracę mózgu i zwiększają zdolność do koncentracji. Nie sposób nie wspomnieć też o korzystnym oddziaływaniu na libido – cynamon to bowiem jeden z naturalnych afrodyzjaków. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku? Wewnętrznie nie powinny korzystać z niego osoby z chorobą wrzodową bądź innymi gastrycznymi problemami. Zewnętrzne użycie olejku jest bezpieczne pod warunkiem zachowania właściwych proporcji.

admin

The author admin

Leave a Response