close
UrodaZdrowie

Ocet jabłkowy – zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Od wieków wiadomo, że niektóre specyfiki służące do pielęgnacji urody oraz kuracji zdrowotnych wcale nie muszą mieć skomplikowanego składu i kosztować majątku. Ocet jabłkowy był znany już w czasach starożytnych i to w wielu rejonach świata. Służył zarówno do celów spożywczych, jak i leczniczych. Jak można na co dzień stosować ten składnik by przekonać się o jego efektywności opisujemy poniżej.

Co ciekawe – w dawnych czasach octu jabłkowego używano także do cucenia omdlałych, a także do opatrywania ran. Obecnie wątpliwą przyjemność stanowiłoby polewanie otwartej rany octem, niemniej – popularność jabłkowego specyfiku jako elementu kuracji odchudzających oraz odmładzających nie słabnie.

Ocet jabłkowy posiada w składzie liczne witaminy i minerały, takie jak żelazo, sód, magnez, chlor, miedź, fosfor oraz potas.

Ten ostatni wpływa m.in. na zdolność koncentracji, ale też kondycję cery, zębów i dziąseł. Prócz antyoksydantów (A, E, C) ocet jabłkowy stanowi też źródło kwasu octowego, cytrynowego i mlekowego. Dzięki wykorzystaniu w procesie fermentacji jabłek ocet posiada łagodniejszy aromat i smak niż jego spirytusowy odpowiednik. Ponad to zawiera on pektyny – węglowodany korzystnie wpływające na układ trawienny, obniżające stopień odkładania się tłuszczu, redukujące zagrożenie miażdżycą oraz przyspieszające metabolizm. Wspomniane już witaminy młodości nie tylko zwalczają wolne rodniki (odpowiedzialne m.in. za rozwój komórek rakowych oraz proces starzenia się skóry), ale też wzmacniają pracę układu immunologicznego, a także korzystnie oddziałują na stan naczyń krwionośnych.

Ocet jabłkowy ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i posiada szerokie zastosowanie w naturalnym lecznictwie. Stymulowanie prawidłowej pracy układu trawiennego oraz pomoc w zatruciach pokarmowych to tylko jedno z możliwych zastosowań. Zewnętrznie można używać octu w formie okładów bądź też do nacierania – m.in. w problemach z układem oddechowym takich jak astma.

ocet jablkowy

Roztworem z octu zaleca się płukać gardło w przypadku anginy oraz innych stanów zapalnych gardła czy migdałków. Specyfik taki ma bowiem działanie antybakteryjne. Istotne są oczywiście właściwe proporcje – spożywanie samego octu może się zakończyć podrażnieniem błon śluzowych żołądka. Co ciekawe – okłady z dodatkiem octu jabłkowego są zalecane również osobom intensywnie trenującym i narażonym na urazy mięśni. Przeciwwskazania do stosowania octu jabłkowego (a właściwie jego roztworu) to m.in. wrzody żołądka oraz inne dolegliwości gastryczne. Można go za to stosować w ciąży, szczególnie, jeżeli naszym problemem pozostają nudności.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

1 Comment

Leave a Response