close
Parenting

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku – poznaj nasze rady!

Kołysanie, tulenie, śpiewanie, noszenie na rękach. W końcu maluch zasypia, a Ty odkładasz go do łóżeczka, jednak nie na długo… Gdy tylko poczuje materac, od razu otwiera oczy i płaczem sygnalizuje poziom swojego niezadowolenia. A ten zwykle jest bardzo duży. Więc znów – kołysanie, tulenie, śpiewanie. I znów to samo – płacz. W końcu kładziesz się razem z nim do Twojego łóżka. Nie udało się. Znowu.

Problemy ze snem

Noworodek nie odczuwa jeszcze podziału na dzień i noc, w zasadzie przesypia prawie 20 godzin. Jest w stanie zasnąć w trakcie przewijania, w kąpieli i w czasie karmienia. Dlatego najczęściej usypia na rękach rodziców. W przypadku takiego maluszka nie jest to uciążliwe – jest jeszcze lekki i czas usypiania trwa krótko. Jednak z biegiem czasu dziecko staje się coraz większe, jego drzemki są coraz krótsze, a czas potrzebny do uśpienia coraz dłuższy.

Rytm dnia dziecka stabilizuje się około 3-4 miesiąca życia. To wtedy maluch śpi już tylko dwa, czasami trzy razy w ciągu dnia, zazwyczaj zasypiając o tej samej porze. I to właśnie jest ten moment, kiedy rodzice próbują maksymalnie wydłużyć czas jego spania w nocy. To także chwila, w której maluszek przestaje zasypiać ot tak po prostu – potrzebuje już usypiania. Przyzwyczajony do kołysania i bliskości mamy, niełatwo daje się „przestawić” na spanie w swoim łóżeczku.

Różnica między dniem i nocą

Jedną z najważniejszych rzeczy, których dziecko musi się nauczyć jest różnica między dniem a nocą. Już kilkumiesięczny maluch może odczuwać, że drzemki w ciągu dnia, a sen nocny to dwie różne sprawy. Dzięki temu łatwiej przystosuje się do dłuższego spania i wyrobi sobie dobre nawyki zasypiania.

Jak nauczyć malucha cyklu dnia? W czasie jego przedpołudniowych drzemek nie zaciemniaj okien, nie wyłączaj telewizora, nie izoluj malucha od dźwięków. Za to nocą dokładnie zasłoń okna, włącz lampkę o przytłumionym, niebieskim bądź różowym świetle i postaraj się, by wszędzie było cicho. W ciągu dnia dziecko może spać w wózku spacerowym, leżaczku lub po porostu w salonie na macie, jednak wieczorem koniecznie musisz kłaść go do łóżeczka. Będzie to jednoznaczne z tym, że teraz jest czas na długi sen.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku – rytuał zasypiania

Dzieci lubią mieć poukładany plan dnia. Na pewno zauważyłaś, że jeśli dostają jeść, chodzą na spacer i zasypiają zawsze o mniej więcej takiej samej porze, to są pogodne i szczęśliwe. Czują się wtedy bezpieczniej, bo wszystko, co się dzieje jest im dobrze znane. Dlatego właśnie zbudujcie cały rytuał wokół snu, który maluszek będzie dobrze znał. Niech wszystkie czynności w jego obrębie będą spokojne, pozwól, by dziecko się wyciszyło.

Przede wszystkim już na jakiś czas przed spaniem włącz spokojną muzykę i przygaś trochę światło, zasłoń okna. To czas na bliskość z mamą – dotykanie, kołysanie, gładzenie. Niech jednym z elementów tego rytuału będzie karmienie – o tym, jak ważne jest odpowiednie żywienie przed snem, możesz dowiedzieć się więcej tutaj [https://www.enfamil.pl/artykuly/rytm-snu-4]. Zrelaksowanego, wyciszonego i zmęczonego maluszka ułóż w łóżeczku. Nie musisz odchodzić, na początek przemawiaj do niego cichym głosem, świetnie sprawdzają się bajeczki. Możesz także potrzymać go za rączkę lub pogłaskać po główce. Być może dziecko na początku będzie protestować, ale jeśli będziesz konsekwentna, szybko przyzwyczai się do takiego sposobu układania do snu, a Ty coraz mniej czasu będziesz spędzać przy jego łóżeczku.

admin

The author admin

Leave a Response