close
Lifestyle

Najlepszy samochód do jazdy po mieście

Problemy z infrastrukturą drogową ale też konieczność codziennego przemieszczania się są dla wielu osób codziennością. Dojazd do pracy czy na uczelnie to konieczność, z którą trzeba się pogodzić. Nie zawsze możliwe jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Niemal wszyscy producenci samochodów wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Na ten moment oferta aut z segmentu B (małolitrażowych, subkompaktowych i osobowych), jak i C (kompaktowych) jest bardzo rozbudowana. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy samochód do jazdy po mieście?

Pierwszym interesującym nas parametrem (poza rozmiarami modelu) jest rodzaj silnika. Jeżeli nie planujemy pokonywać długich tras – można zdecydować się na auto z silnikiem benzynowym. Wiele modeli japońskich, takich jak np. Nissan Micra czy Mitsubishi Colt cechuje przy tym wysoka ekonomiczność jazdy. Nowa Micra posiada silnik o pojemności 1,2 l, a 98 KM pozwala jej na rozwinięcie prędkości 180 km/h (oczywiście poza terenem zabudowanym…). Spalanie benzyny w cyklu mieszanym wynosi około 4 litrów / 100 km, natomiast podczas jazdy miejskiej zamyka się w 5 litrach.

Mitsubishi Colt z kolei posiada całkiem przestronne jak na niewielki model wnętrze. Moc poszczególnych wariantów waha się od 75 do aż 150 KM, co pozwala na względną oszczędność paliwa. Cykl miejski to w tym wypadku 8,6 litra / 100 km, a mieszany – 5,7/ 100 km. Samochód z silnikiem diesla – np. Ford Focus czy Hyundai i30 to opcja dla osób pokonujących w skali roku więcej kilometrów – koszty eksploatacji znacznie wtedy spadają. Podobnie jest w przypadku modeli wyposażonych w instalację gazową. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy można wybierać spośród modeli z instalacją montowaną fabrycznie (np. Mitsubishi Colt w wersji limitowanej) bądź wyposażyć auto w taką we własnym zakresie.

Najlepszy samochód do jazdy po mieście musi być nie tylko samochod do jazdy po miesciekompaktowy, ale też zwrotny. Warto wybrać taki model, który będzie wyposażony nie tylko w standardowe już ABS, wspomaganie kierownicy czy poduszki powietrzne, ale też będzie posiadał czujniki parkowania. Nawigacja satelitarna także może okazać się przydatna, na przykład w momencie, gdy chcemy uniknąć zatorów na trasie.

Warto zwrócić uwagę na to, czy wnętrze zapewnia wystarczająco komfortowe warunki – ostatecznie będzie ono eksploatowane w trybie codziennym.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response