close
Lifestyle

Najbardziej nietypowe święta w Polsce

Zerkając ma ścienny kalendarz, łatwo zauważyć, że nie brakuje dni wyróżniających się czcionką w innym kolorze. Czerwone liczby dat oznaczają zarówno dzień wolny od pracy, jak również święto. Są więc święta kościelne, święta narodowe (świeckie) oraz święta, które można zaliczyć do obu tych kategorii.

Coś o Tłustym Czwartku

Niekiedy wydawca kalendarza zadbał o adnotację o jakimś mniej typowym święcie, o dniu, który nie jest wolnym od pracy. Przykładem jest Tłusty Czwartek – święto łasuchów, którego pochodzenie związane jest, o czym coraz mniej osób pamięta, ze Środą Popielcową, czyli pierwszym dniem wielkanocnego postu. Tłusty Czwartek to zarówno usprawiedliwione łakomstwo, jak również informacja o ostatnim weekendzie karnawału.

Egzotyczny styczeń

Już pierwszy dzień nowego roku może być okazją do świętowania, i to nie nowego roku. Pierwszego stycznia bowiem obchodzony jest między innymi Światowy Dzień Kaca – nie trzeba tłumaczyć etymologii. Ponadto w pierwszym dniu nowego roku, dniu pełnym postanowień, także o niepiciu, obchodzone są inne święta, jak Dzień Domeny Publicznej i Światowy Dzień Pokoju – bardziej poważne niż Światowy Dzień Kaca. Szóstego stycznia świętować mogą miłośnicy znaczków spoczywających w klaserach – wtedy bowiem obchodzony jest Dzień Filatelisty. Siódmy stycznia to Dzień Dziwaka – jakkolwiek brzmi, brzmi intrygująco i zachęcająco, by być sobą niezależnie od sytuacji. Dziesiąty stycznia to data bardziej poważna, wtedy to warto obchodzić Dzień Obniżania Kosztów Energii, zakręcając kurek podczas porannego mycia zębów czy gasząc światło przy wychodzeniu z pokoju. Jedenasty stycznia to z kolei Dzień Sprzątania Biurka oraz jednocześnie Dzień Wegetarian – są i osoby, które mogą w tum dniu podwójnie świętować, chrupiąc wafelki ryżowe z tofu nad stertą papierzysk. Czternasty stycznia to kolejne podwójne święto – Dzień Osób Nieśmiałych i Dzień Ukrytej Miłości – z pewnością nie brakuje tych, którzy tęsknie i marzycielsko zerkają na tę datę w kalendarzu. Siedemnasty stycznia to Dzień Wszystkich Fajnych – nieco narcystyczny, ale jakże krzepiący.

Nietypowych świąt w pierwszym z miesięcy jest znacznie więcej – część z nich ma charakter duchowy, upamiętniający ważne wydarzenia, inne zaś związane są ze współczesną popkulturą i czerpaniem radości z każdej chwili. Styczeń jest więc czasem łączącym zadumę z dobrą zabawą. To także dobry moment, aby w końcu skusić się na jakieś pomysłowe prezenty dla samego siebie – może skok ze spadochronem, a może nietypowy kalendarz z nietypowymi świętami?

admin

The author admin

Leave a Response