close
Lifestyle

Nagroda Emmy – rozdanie statuetek w 2017 roku

Przemysł filmowy oraz krytycy przez długi czas uznawali, że wartościowe produkcje mają związek jedynie z kinem. Szczęśliwie dla widzów w ubiegłych dekadach rozwijała się równolegle również branża telewizyjna. Współcześnie seriale oraz inne wytwory telewizyjnej fantazji dorównują jakością – zarówno fabularną, jak i techniczną – filmowym projektom. Od 1949 roku jest również przyznawane pewne prestiżowe trofeum – nagroda Emmy. Ma ono na celu nie tylko uhonorować wyjątkowo uzdolnionych twórców, ale też pokazać, że telewizja, podobnie jak kino, ma swoje miejsce w panteonie sztuki.

Nagroda Emmy bywa nazywana telewizyjnym „Oscarem” – co doskonale obrazuje, jakiej rangi to wyróżnienie. Dlaczego nosi taką, a nie inną nazwę? Cóż, wbrew skojarzeniom to nie odniesienie do kobiety, lecz to stosowanych w pierwszych latach w kamerach telewizyjnych lamp. Telewizyjne „Oscary” mogą być wręczane w rozlicznych kategoriach. Obok seriali, nagród dla odtwórców głównych bądź pobocznych ról w określonym projekcie, wręczane są również Emmy Awards za realizację programu dokumentalnego czy sportowego. Co ciekawe – Emmy można podzielić na dwa ogólne segmenty – Primetime i Daytime – przyznawane w zależności od tego, w jakich godzina emitowany jest program.

Rozdanie nagród w tym roku udowodniło, że wiele z produkcji wywodzi się z serwisów streamingowych, takich jak chociażby Netflix. Seriale, które triumfowały na gali, która odbyła się 17 września w 2017 roku były jednak produkcji HBO. Chodzi o “Handmaid’s Tale” (Najlepszy serial dramatyczny) i “Wielkie kłamstewka” (Najlepszy miniserial). Głównymi bohaterkami obu dramatycznych historii są kobiety i można powiedzieć, że to one zdominowały tegoroczną galę. Nie było to jednak związane ze stylizacjami z czerwonego dywanu (skądinąd znakomitymi, za przykład podać można 79 – letnią Jane Fondę), lecz faktem, że również najlepszym serialem komediowym okazała się „Figurantka” (z Julią Louis-Dreyfus nagrodzoną również za rolę główną).

Nagroda Emmy

Czasy, w których filmy i seriale prezentowane przez srebrny ekran nie osiągały fabularnego poziomu produkcji kinowych bezpowrotnie minęły. Również scenografia, zdjęcia czy efekty specjalne, nie wspominając o grze aktorskiej są powodem do dumy dla twórców „minifilmów”. Nagroda Emmy jest więc wyróżnieniem o tyle prestiżowym, co symbolizującym przemiany w przemyśle filmowym, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response