close
ParentingZdrowie

Mleko matki i jego właściwości

Pokarm, który podawany jest noworodkowi i niemowlęciu, ma bezpośredni wpływ na jego prawidłowy rozwój. Najlepsze jest mleko matki, które zawiera wszystkie niezbędne dla niego składniki. Niezmiernie ważne są zawarte w mleku matki „dobre” bakterie, które zapewniają ochronę przed patogenami. Co jednak zrobić, jeśli mama nie może karmić piersią?

Jaki jest skład kobiecego mleka

Mleko kobiece zapewnia dziecku prawidłowy rozwój, ponieważ zawiera mnóstwo drogocennych dla zdrowia składników. Jest to indywidualna mieszanka witamin oraz składników odżywczych, które są w pełni dostosowane do potrzeb oraz wieku dziecka. Skład mleka zmienia się wraz z rozwojem niemowlęcia. Tuż po porodzie noworodek pije siarę, która ma właściwości przeczyszczające i zawiera mnóstwo białek i chroniących organizm przeciwciał.

Po kilku dniach organizm matki zaczyna wytwarzać nieco rzadsze mleko przejściowe. Zawiera ono mniej białka, a więcej innych składników odżywczych, np. wapń, tłuszcze i laktozę. Po 2-3 tygodniach karmienia pokarm jest już w pełni dojrzały, dzięki czemu dostarcza dziecku wszystkich substancji niezbędnych do wzrostu. Znajdują się w nim wszystkie grupy witamina, składniki mineralne, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do rozwoju mózgu. Pokarm mamy zmienia się także w zależności od pory dnia – rano jest w nim więcej laktozy, w południe mleko jest bardziej tłuste, a wieczorem zawiera mnóstwo sycącego białka.

W składzie kobiecego mleka są również oligosacharydy, mające bezpośredni wpływ na rozwój bakterii kwasu mlekowego. Wytwarzają one metabolity i aktywne kwasy organiczne, skutecznie hamujące namnażanie się patogenów.

Jak wspierać dzieci, które nie mogą być karmione piersią?

Problem z karmieniem piersią pojawia się przede wszystkim u noworodków. U mam takich dzieci laktacja bywa opóźniona, a niekiedy dziecko musi być karmione w inkubatorze. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, warto dodawać do pokarmu specjalistyczne probiotyki, które zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Więcej na temat preparatów probiotycznych przeznaczonych dla niemowląt można przeczytać na stronie www.ffbaby.pl.

admin

The author admin

Leave a Response