close
Technologia

Maglev – najszybszy pociąg świata

Transport kolejowy w Polsce wciąż jeszcze powoduje wiele skarg pasażerów w zakresie jakości czy punktualności. Ma to miejsce szczególnie w okresach, w których zainteresowanie podróżnych poszczególnymi połączeniami (często tworzonymi w niedostatecznej ich zdaniem liczbie) wzrasta.

Tymczasem, choć prędkość polskich Pendolino nijak ma się do pociągu znanego jako najszybszy pociąg świata, to jednak znalazło się dla niego miejsce w rankingu najszybszych pociągów z Europy oraz Azji. Zapomnijcie o Shinkasenie! Wiele z nowoczesnych modeli przewyższa jego osiągi.

Najszybszy pociąg świata to obecnie rekordzista w zakresie osiągów – japoński Maglev. Na torze testowym w ubiegłym roku przekroczył on barierę 600 km/h. Maglev nie jest zwykłą maszyną. Wykorzystuje on zjawisko magnetycznej lewitacji (porusza się na specjalnej magnetycznej poduszce podnosząc nad tory nawet o 8 – 10 cm), jakkolwiek osobliwie to brzmi. Pozwala to na osiągnięcie nie tylko imponującej prędkości, ale też stabilności. Maglev prześciga nawet słynny pociąg Shinkasen, na tej samej trasie (np. Tokio – Nagoja) osiągając czas o ponad połowę krótszy. Oczywiście projekt jest jeszcze w fazie rozbudowy, można się jednak spodziewać jego konsekwentnej realizacji, a co za tym idzie – również sukcesu. Co zmieni to w gospodarczo – społecznym aspekcie? Wbrew pozorom bardzo wiele. Najszybsze pociągi umożliwiają sprawne przemieszczanie się do miejsca pracy (a jak wiadomo, większość osób jest na dzień dzisiejszy zmuszona do migracji za przysłowiowym „chlebem”).

Na drugim miejscu wcale nie znajdziemy jednak Shinkasena, lecz francuskie TGV, które w warunkach testowych osiągnęły szybkość 575 km/h. Pociągi te kursują na trasie Paryż – Lyon, Paryż – Bordeaux, Paryż – Calais i innych i na co dzień osiągają prędkość około 320 km/h. I tak imponujące, nieprawdaż? Kolejnym wartym zauważenia przykładem jest Shanghai Maglev Train – chiński odpowiednik najszybszego pociągu świata, również napędzany w sposób magnetyczny, osiągający do 501 km/h. Kolejna lokata przypada dla pociągu KTX z Korei Południowej (421 km/h).

najszybszy pociag swiata

Gdzie zatem znajduje się polski Pendolino? Wcale nie wypada najgorzej w zestawieniu. Nie zajmuje ostatniej pozycji, lecz miejsce 11 – z prędkością maksymalną rzędu 291 km/h. Oczywiście należy zdać sobie sprawę, że eksploatacja takich środków transportu wymaga zbudowania odpowiedniej infrastruktury kolejowej, zadbania o aspekt ekologiczny czy prawny. Wszystko to może generować wyższe ceny biletów. Jednakże – w czasach, gdy wielu spraw zwyczajnie nie sposób zrealizować bez szybkiego środka transportu – warto zainteresować się walorami kolei państwowych.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response