close
Technologia

Laptopy biznesowe od HP – który wybrać?

Segment biznesowy jest niezwykle wymagający. Użytkownicy oczekują przede wszystkim urządzeń o stabilnym działaniu i eleganckim wyglądzie, które powinny umożliwiać obsługę rozbudowanego pakietu programów. Od wielu lat o tych klientów zabiega firma HP.

Potwierdzeniem tego są dwie serie laptopów – ProBook i EliteBook. My postanowiliśmy zrecenzować i porównać po jednym modelu z obu serii. W pierwszym przypadku będzie to ProBook 650 G2, w drugim natomiast EliteBook 1040 G3. Który z nich okaże się lepszy?

Pokaż mi swój procesor, a powiem ci, co potrafisz

Biorąc pod uwagę przedstawiony profil sprzętu, najważniejszym podzespołem wydaje się być procesor. Szybki rzut oka na dostępne na rynku konfiguracje obu laptopów każe przypuszczać, iż jednocześnie są one do siebie podobne i bardzo się różnią.

Skąd taki dysonans? Oba laptopy najczęściej można bowiem spotkać wyposażone w procesory Intel Core i5 oraz i7 o profilu Ultra Low Voltage, czyli energooszczędnym. W obu przypadkach zazwyczaj są to modele i5-6200U oraz i7-6600U. Jak na szóstą generację przystało, oba dwurdzeniowe układy zapewniają bardzo przyzwoite działanie, i to nie tylko podczas obsługi pakietu biurowego.

Gdzie jest więc ta różnica pomiędzy dwoma przedstawianymi laptopami? By ją znaleźć, trzeba dotrzeć głębiej, a mówiąc po ludzku – do najmocniejszej konfiguracji HP ProBook 650, która została wyposażona w wydajny, czterordzeniowy procesor i7-6820HQ. Jest to układ wysokiej jakości, który wykorzystywany jest przede wszystkim do obsługi zaawansowanych programów do obróbki wideo i audio i to właśnie osoby pracujące na takim oprogramowaniu powinni zainteresować się tym laptopem. Problem jednak w tym, iż tego typu konfiguracja jest na rynku raczej rzadko spotykana, dlatego miłośników procesorów z serii HQ czekają dłuższe poszukiwania.

Pamięć RAM, czyli kolejne podobieństwa

Idąc dalej w las, różnic można dostrzec mniej. Zarówno ProBook 650, jak i EliteBook 1040 obsługują wydajną pamięć DDR4-2133, a jej pojemność maksymalnie może wynieść 16 GB. Oba laptopy wyposażone są także w matową matrycę. Pierwsze różnice dostrzec można w obsługiwanych rozdzielczościach i wykorzystywanych kartach graficznych.

W pierwszej kategorii zdecydowanie wygrywa 14-calowy EliteBook 1040. Poszczególne konfiguracje laptopa wyświetlają bowiem obraz w rozdzielczościach Full HD (1920×1080) lub QHD (2560×1440), podczas gdy 15-calowy ProBook 650 tylko w najmocniejszych konfiguracjach obsługuje rozdzielczość Full HD, w pozostałych modelach jest to wyłącznie zwykłe HD (1366×768).

Szala przechyla się na drugą stronę, gdy przejdziemy do kart graficznych. Oba urządzenia występują w konfiguracjach ze zintegrowanym układem Intel HD Graphics 520 (w przypadku PB 650 może być to również wersja 530), jednak od lutego 2016 roku ProBook 650 G2 sprzedawany jest także w zestawie z kartą dedykowaną AMD Radeon R7 M365X, wyposażoną w 2 GB pamięci RAM GGDR5. Nie jest to co prawda potwór wydajnościowy, jednak w pewnych warunkach może zdecydowanie rozszerzyć możliwości laptopa.

HP ProBook 650 wygrywa zawody również pod względem obsługiwanych dysków twardych. Umożliwia on wykorzystanie modeli HDD (do 1 TB) i SSD (do 512 GB), natomiast EliteBook 1040 korzysta wyłącznie z dysków SSD (do 512 GB).

hp-probook-1040

Kto wygra wyścig?

Z powyższego porównania trudno jednoznacznie wywnioskować, który laptop jest lepszy. EliteBook 1040 góruje przede wszystkim pod względem jakości obrazu oraz obsługiwanych rozdzielczości, ProBook 650 może natomiast pochwalić się lepszymi podzespołami.

Wspomnieć należy jednak również o solidności wykonania laptopów. EliteBook może pochwalić się znacznie lepszą jakościowo obudową. Jest ona metalowa, co gwarantuje jej najwyższą wytrzymałość, natomiast w przypadku ProBook  producent zdecydował się wykorzystać tworzywa sztuczne. Jest to największa różnica dzieląca oba laptopy i to głównie dlatego metalowy EB 1040 G3 kosztuje od 5500 do 7000 złotych, a PB 650 G2 około 4000 złotych.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response