close
ParentingTechnologia

Laktator ręczny czy elektryczny – który wybrać?

Zalety karmienia piersią niemowlęcia są znane od lat. Dzięki temu wzmacniana jest odporność noworodka, ale też można zbudować z nim o wiele bliższą relację. Przyszłe mamy często stają nie tylko przed wyborem czy, ale również w jaki sposób karmić. W wielu przypadkach konieczne jest użycie specjalnego laktatora. Tutaj także pojawia się dylemat – zdecydować się na laktator ręczny czy elektryczny? Poniżej wady i zalety każdego z nich.

Laktator – niezależnie od rodzaju – ma kilka zastosowań. Poza gromadzeniem pokarmu (np. w przypadku, gdy matka nie ma możliwości regularnego karmienia malucha) może być też sposobem na problemy z laktacją (m.in. u mam wcześniaków, których słaby odruch ssania nie jest w stanie odpowiednio pobudzić gruczołów do pracy), ale też na nadmiar pokarmu. Laktator ręczny czy elektryczny sprawdzi się także przy bolesności brodawek.

Wśród laktatorów ręcznych wyróżniamy formy:

  • z rączką – niezwykle praktyczne, możliwe do obsługi jedną ręką;
  • tłokowe – wymagające użycia dwóch rąk, mniej funkcjonalne;
  • gruszkowe – ściągające pokarm poprzez wykorzystanie podciśnienia;

Ręczne laktatory najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie jest konieczne codzienne odciąganie. Nie robią hałasu, a ich koszty są relatywnie niskie. Niestety czas odciągania pokarmu może być bardzo długi i często wymaga użycia znacznej siły mięśni. Ponad to niektóre modele szybko ulegają zużyciu, nie rozwiązują także problemów np. przy silnym zatrzymaniu laktacji czy w zapaleniu piersi.

Laktatory elektryczne są bardziej profesjonalne mogą przybierać postać mniej laktator-reczny-czy-elektrycznylub bardziej skomplikowaną. Oczywiście wraz z zaawansowaniem technologicznym wzrasta również ich koszt, ale rekompensują to m.in. takie funkcje, jak wyświetlacz informujący o czasie odciągania, regulacją nacisku oraz dwojakiemu zasilaniu (sieciowemu i na baterie). Niestety, laktatory elektryczne pracują dość głośno, są także o wiele mniej poręczne ze względu na swoją wagę – o wiele łatwiej jednak jest przy ich pomocy pobudzić laktację.

Nie można stwierdzić jednoznacznie, który z typów modeli laktatorów jest lepszy – wszystko zależy od potrzeb indywidualnych mamy i malucha. W laktator jeszcze przed rozwiązaniem powinny zaopatrzyć się te ciężarne, które planują cesarskie cięcie, a także te, u których występuje ryzyko wcześniejszego porodu.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response