close
ParentingZdrowie

Krwawienie z nosa u dzieci – co je wywołuje i jak sobie z nim radzić?

Kompleksowa opieka nad dzieckiem wymaga nie tylko spełniania jego podstawowych potrzeb i stymulowania rozwoju intelektualnego, fizycznego i społecznego. Bardzo istotne jest także zwracanie uwagi na wszelkie sygnały mogące świadczyć o problemach natury zdrowotnej. Krwawienie z nosa u dzieci to stan, który może, ale nie musi być związany z chorobą. O tym, kiedy należy się niepokoić informujemy poniżej.

Do krwawienia z nosa dochodzi wtedy, gdy zostaje przerwana ciągłość naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. Może do tego dojść w wyniku urazu mechanicznego (od zwykłego kichnięcia po złamanie przegrody nosa), stanu zapalnego, bądź przez przesuszenie błony śluzowej i pojawienie się strupów. Zdarza się, że przyczynę krwawienia z nosa stanowi ciało obce zalegające wewnątrz bądź też guz. Do ogólnych przyczyn krwawienia z nosa zaliczane są także choroby takie jak skazy krwotoczne, białaczka, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, a także stosowanie niektórych leków. Nasz niepokój powinny wzbudzać przede wszystkim te krwawienia, które pojawiają się regularnie, są intensywne i trudne do zatamowania. Mogą im też towarzyszyć takie objawy jak krwawienia z dróg moczowych czy z przewodu pokarmowego. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. Podczas wywiadu lekarskiego do najważniejszych informacji należą: częstotliwość krwotoków, towarzyszące im infekcje, przebyte urazy oraz stosowane leki.

W większości przypadków krwawienie z nosa u dzieci nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia czy życia. Okresem w którym zdarzają się najczęściej jest czas pomiędzy 6 a 8 rokiem życia. Krwotoki mogą się też wiązać z alergiami wziewnymi – wtedy pojawiają się głównie w okresach pylenia konkretnych roślin. Sprzyja im również mała wilgotność powietrza.

krwawienie z nosa u dzieci

Niewielkie krwawienie można zatamować domowymi sposobami – np. uciskając skrzydełka nosa, usadzeniu dziecka w pozycji z odchyloną głową. Kolejnym krokiem może być zastosowanie wody utlenionej bądź specjalnej maści dezynfekującej i nawilżającej śluzówkę. Jeśli metody te nie wywołają zamierzonego efektu konieczne mogą być usunięcie tamponady nosa bądź koagulacja naczyń krwionośnych. Ważnym jest, by u dzieci ze skłonnościami do krwotoków nie stosować leków osłabiających krzepliwość, takich jak aspiryna i jej pochodne.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response