close
ParentingZdrowie

Karmienie piersią a mleka modyfikowane

Karmienie mieszane to rozwiązanie dla mam, które mają niewystarczającą ilość pokarmu. Sprawdzi się także u kobiet, które chcą wrócić do pracy, ale planują nadal karmić piersią. Karmienie mieszane należy wprowadzać stopniowo.

Czym jest karmienie mieszane i kiedy je stosować?

Karmienie mieszane łączy karmienie piersią z podawaniem pokarmu w butelce. Dziecko może pić z butelki odciągnięte z piersi mleko matki lub dostępne w sklepach mleka modyfikowane. Karmienie mieszane można rozpocząć w kilku przypadkach:

  • kiedy mama ma zbyt mało pokarmu – pierwszym krokiem w tej sytuacji powinna być jednak próba pobudzenia laktacji;
  • gdy mama chce wrócić do pracy, ale nie chce rezygnować z karmienia piersią – dobrym wyjściem jest odciąganie pokarmu i przechowywanie go w lodówce lub zamrażarce (przy większej ilości mleka, na dłużej niż 24 godziny); dzięki temu dziecko mogą karmić inne osoby, np. tata lub babcia;
  • kiedy pojawi się konieczność nagłego wyjazdu mamy, która nie zdążyła wcześniej odciągnąć pokarmu na zapas;
  • gdy dziecko jest wcześniakiem, przeszło trudny poród i jest zbyt słabe, aby ssać pierś lub nie chce tego robić – w tym przypadku decyzję o rozpoczęciu karmienia mieszanego powinien podjąć lekarz.

Jak zacząć karmienie mieszane?

Zasady, które należy stosować, rozpoczynając karmienie mieszane:

  1. Pierwsze karmienie z butelki powinno odbyć się, kiedy niemowlę jest wyspane, zadowolone i niezbyt głodne.
  2. Ważne jest, by dziecko oswoiło się ze smoczkiem. Przyspieszy to np. posmarowanie go mlekiem mamy.
  3. Jeśli dziecko było wcześniej karmione piersią, najlepiej aby butelkę podał mu ktoś inny niż mama. Matkę kojarzy z mlekiem z piersi, dlatego może odrzucić inny sposób karmienia.
  4. Jeśli to możliwe, niemowlę najpierw należy karmić mlekiem matki podawanym z butelki – po mleko modyfikowane można sięgnąć później.
  5. Początkowo butelkę podaje się tylko raz dziennie, z czasem zwiększa się liczbę karmień mlekiem z butelki.
  6. Kiedy dziecko oswoi się z nowym sposobem karmienia, mleko matki można zastąpić modyfikowanym. Dzięki temu mama uniknie też obrzęku piersi, który może pojawić się po nagłym ograniczeniu karmienia piersią.

Mleko modyfikowane dla niemowlęcia

Mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt jest podawane m.in. dzieciom, u których stosuje się karmienie mieszane i zawiera składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, których potrzebuje dziecko. Mleko początkowe podaje się niemowlętom do 6. miesiąca życia. Dzieciom, które ukończyły 6 miesięcy, można podać mleko następne. Jest ono bardziej sycące niż mleko początkowe. Zawiera większe ilości białka, wapnia i żelaza.

admin

The author admin

Leave a Response