close

Dbanie o nowo narodzone dziecko to nie tylko spełnianie jego podstawowych potrzeb. Obowiązkiem rodziców powinno być stymulowanie rozwoju niemowlaka już od pierwszych tygodni. Więź emocjonalna może być budowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest czytanie. Bajki dla niemowląt stają się coraz popularniejsze – dlaczego taki stan rzeczy jest korzystny? Łatwo to uzasadnić.

Korzystny wpływ czytania dzieciom na ich rozwój potwierdzają zarówno eksperci, jak i sami rodzice. Bajki dla niemowląt pozwalają stymulować pracę ich mózgu. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że maluchy mają krótką zdolność skupiania uwagi i szybko się nudzą. W pierwszym okresie życia dobrze jest wybierać krótkie wierszyki, książeczki interaktywne (np. o zwierzętach, z wydawanymi przez nie odgłosami).

Jak długo czytać bajki?

Optymalna codzienna „dawka” lektury z niemowlakiem powinna się zamykać w 30 minutach. Już taka ilość stymuluje rozwój poznawczy, a także pomaga w szybszym opanowaniu mowy. Dzieci, które od pierwszych miesięcy mają kontakt ze słowem pisanym mają mniejsze problemy z koncentracją. Czytając dziecku trzeba być bardzo cierpliwym, ponieważ początku mogą być trudne. Z czasem ciekawość wygrywa – kilkuletni maluch coraz chętniej zadaje pytania. Warto pamiętać, że rozwój jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre z dzieci nie chcą brać czynnego udziału w lekturze, inne pokazują, co interesuje je najbardziej. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie reakcji niemowlaka.

Jakie bajki dla niemowląt są najlepsze?

Poza wspomnianymi już wierszykami dobrze jest wybierać historyjki krótkie i dotyczące codziennych rzeczy, najlepiej takich, które dziecko może zauważyć również w swoim otoczeniu. Edukacyjna rola lektury może się skupiać również na takich czynnościach jak ubieranie, mycie rąk, jedzenie etc. Istotna jest nie tylko treść, ale i sposób czytania. Niemowlętom bardzo podobają się wyraźny rytm i onomatopeje, jak i momenty w których rodzic naśladuje różnorodne dźwięki. W kolejnych latach rozwoju dzieci zyskują większe możliwości poznawcze. Często same decydują, jakiej historii chciałyby wysłuchać. Niezależnie od wieku wspólne czytanie to doskonały sposób na rozwijanie w dziecku wrażliwości, bogactwa językowego, ale też naukę podstawowych moralnych wartości i podstaw.

bajki dla niemowlat

W przypadku maluchów kilkuletnich można dobrać lekturę do zainteresowań, dostosowaną do stopnia wrażliwości dziecka. Moment lektury powinien budzić miłe skojarzenia. Warto wybrać np. czas po wieczornej kąpieli, kiedy pociecha jest zrelaksowana, a my mamy więcej czasu, by monitorować jej reakcje.

Książki powinny być ilustrowane, bo pomaga to rozbudzać wyobraźnię, jednak warto sięgać po takie pozycje, w których to treść odgrywa najważniejszą rolę. Warto zwrócić uwagę na jakość przekładu, już przy zakupie przeglądając daną pozycję.

Oczywiście, zdarzają się również komentarze sceptyczne podważające sens czytania najmłodszym dzieciom. Zdolność percepcji u niemowląt jest przecież ograniczona. Niemniej jednak rozwiązaniem jest dostosowanie treści i formy interaktywnej zabawki do wieku dziecka. Na rynku nie brakuje dedykowanych niemowlętom książek – warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w nie jeszcze przed narodzinami

Tags : bajki dla dziecibajki dla dzieci czytanebajki dla dzieci disneybajki dla dzieci krecikbajki dla dzieci na dobranocbajki dla dzieci onlinebajki dla dzieci po polsku za darmobajki dla niemowlątbajki dla niemowląt do czytania
admin

The author admin

Leave a Response