close
Lifestyle

Jak urządzić sypialnię?

Aranżacja mieszkania czy domu, niezależnie od jego metrażu, każdorazowo stanowi wyzwanie. Sypialnia jest pomieszczeniem, które z reguły urządzamy jako jedno z ostatnich – ostatecznie pokój ten nie wymaga instalowania armatur czy sprzętów z działu AGD. Niemniej, wcale nie oznacza to, że problem jak urządzić sypialnię można zmarginalizować – wręcz przeciwnie – ten pokój ma stanowić naszą oazę spokoju, miejsce w którym zregenerujemy siły witalne na kolejny dzień. Na co zwrócić uwagę? Śpieszymy z pomocą!

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem pozostaje wybór odpowiedniego pokoju. Sypialniana przestrzeń powinna dawać wrażenie intymności oraz spokoju – sfera ta powinna być wyraźnie oddzielona od reszty mieszkania czy domu. Jeżeli nie sposób osiągnąć takiego efektu metrażem, warto zakupić odpowiednie elementy wyposażenia, takie jak parawany czy zasłony. W kwestii kolorystyki natomiast warto rozważyć nie tylko rekomendowane chłodne odcienie bieli, szarości czy błękitów. Równie dobrze sprawdzą się pokoje, w których umieszczone będą akcenty (bynajmniej nie dominujące w całym wnętrzu) kolorów z cieplejszych palet. Sypialniana przestrzeń nigdy nie powinna zdawać się przytłaczająca, stąd we wszelkich kolorystyczno – stylistycznych eksperymentach warto zachować umiar. Odpowiednia kolorystyka to pokój utrzymany w tonacjach szarości, bieli i błękitów – jednakże alternatywę mogą stanowić bardziej barwne dodatki, w postaci bibelotów, tkanin, poduszek czy dywaników. Aranżację z pewnością pomogą uzupełnić miękkie, kolorowe narzuty.

Jak nadać wnętrzu charakter?

W przypadku urządzania sypialni bardzo istotne jest zadbanie o jakość oświetlenia. Nie powinno być zbyt intensywne, ostatecznie w pokoju tym mamy się wyciszyć. Delikatnie rozproszone, dyskretne światło z kinkietów będzie optymalne. Można je zainstalować także przy wezgłowiu łóżka, co jest praktycznym rozwiązaniem (np. do lektury wieczornej). Poza wygodnym łóżkiem, dopasowanym rzecz jasna do metrażu pokoju, powinny się w nim znaleźć również inne elementy umeblowania. Warto z rozwagą wybrać funkcjonalne, pojemne szafki nocne i szafy. W sypialni kobiecej z pewnością pożądanym dodatkiem będzie toaletka z lustrem i możliwością schowania akcesoriów do makijażu. Meble powinny być ustawione symetrycznie – wprowadzi to pewien wizualny porządek i stworzy przestrzeń, w której o wiele łatwiej się odprężyć. Przydatnym elementem mogą być również skrzynie (obecnie jest ich duży wybór na rynku). Można w nich chować świeżą pościel, szlafroki czy dodatkowe poduszki – poza tym dodają sypialni szyku i nie zajmują dużo miejsca. Ma to znaczenie szczególnie ze względu na fakt, że na sypialnie często wybierany jest najmniejszy pokój w domu czy mieszkaniu.

Jeżeli interesuje nas nieco bardziej unikalny, odważny styl warto zainteresować się inspiracjami typu boho. To styl, który świetnie komponuje się z wnętrzem sypialni gdy cenimy żywą kolorystykę, wiele tkanin, bibeloty oraz elementy orientalnego pochodzenia.

jak urzadzic sypialnie

Inną, bardziej stonowaną propozycję może stanowić wnętrze w stylu prowansalskim. Dominują tutaj uspokajające, pastelowe barwy, wzory kwiatowe oraz różnorodne faktury. Meble są nie tylko funkcjonalne, ale też uzupełnione o ażurowe dekoracje czy wstawki z tkanin. Bardzo popularna jest technika decoupage. Parkiety (preferowane są te z naturalnych desek) często poddawane są zabiegowi bielenia. Dla wielbicieli tradycji jeszcze bardziej kuszącym pomysłem będzie urządzenie sypialni w stylu rustykalnym. Biel ścian, drewniana rama i wezgłowie łóżka, parkiet sosnowy oraz proste nocne szafki i lampki – pomogą stworzyć atmosferę pełną ładu. Z kolei dodatki w postaci klasycznej, wzorzystej pościeli z bawełny, białych firanek i zasłon oraz kwiatów wprowadzą przytulny klimat. Możliwości jest tak wiele, jak upodobań. Współcześnie sklepy wnętrzarskie wręcz prześcigają się w tym, by ich asortyment mógł sprostać różnorodnym gustom klientów. Warto przy tym pamiętać, że sypialnia to pokój szczególny, ma zapewniać przede wszystkim możliwość dobrego odpoczynku, a niekoniecznie dostarczać wielu kolorystycznych czy stylistycznych wrażeń.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response