close
Zdrowie

Jak radzić sobie z zaćmą?

W starszym wieku ludzki organizm jest narażony na wiele chorób. Do jednej z częściej występujących należy zaćma. Czym jest to schorzenie? Jak przebiega jego leczenie i proces rekonwalescencji?

Zaćma to choroba gałki ocznej, która polega na mętnieniu soczewki oka. Soczewka jest to przeźroczysty i elastyczny narząd, który ogniskuje promienie świetlne. Odpowiada tym samym za powstawanie obrazu na siatkówce. W wyniku mętnienia soczewki pogarsza się zatem widzenie. Jasne kolory wydają się ciemniejsze, a obraz nieostry.

U kogo może pojawić się zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, najczęściej atakuje ludzi w starszym wieku. Jest to związane z powolną, naturalną utratą elastyczności soczewki u osób po 40 roku życia. Do innych przyczyn zaćmy zalicza się cukrzycę oraz urazy i stany zapalne oczu. Zdarzają się przypadki katarakty u bardzo młodych, nawet kilkumiesięcznych pacjentów. Choroba nazywana jest wtedy zaćmą wrodzoną.

Jak leczyć zaćmę?

Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, sztucznej. Jest to rutynowy zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa on zwykle około 40 minut, a po 2 godzinach można wrócić do domu. Ze względu jednak na długie kolejki wiele osób decyduje się na operacyjne leczenie zaćmy w tourmedica.pl. Po zabiegu niekiedy przepisuje się szkła korekcyjne. Sztucznej soczewce brakuje bowiem zdolności adaptacyjnych do widzenia bliskiego i dalekiego. Nie ma natomiast przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.

Rekonwalescencja po zabiegu

W procesie rekonwalescencji najważniejsza jest regularna kontrola lekarska. Opatrunek na oku należy nosić przez 24 godziny. Później, przez kolejny tydzień – zakładać go na noc. Zabronione jest dotykanie oka. Kontakt z ręką czy nawet chusteczką higieniczną może doprowadzić do infekcji. Dwa, najlepiej do trzech tygodni po zabiegu, należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i napinania mięśni. Nie ma natomiast przeciwwskazań do ruszania głową, można również czytać i oglądać telewizję. Lekarze określają, że oko potrzebuje od czterech do sześciu tygodni, by przyzwyczaić się do ciała obcego. Zabieg jest bezpieczny, a powikłania występują bardzo rzadko. Więcej informacji o całym procesie leczenia znajduje się na stronie www.lodz.naszemiasto.pl.

Istnieje wiele chorób, na które człowiek zapada w starszym wieku. Postęp w medycynie ma na celu ich szybkie diagnozowanie i bezinwazyjne leczenie. Zaćma zalicza się do takich schorzeń.

admin

The author admin

Leave a Response