close
FinanseLifestyle

Jak mądrze robić zakupy, by za nie nie przepłacać

„Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy” – ta rodzima interpretacja słów ikony kina, Marilyn Monroe wbrew pozorom może odnosić się również do oszczędzania. O tym, jak mądrze robić zakupy, zarówno spożywcze, jak i inne napisano już wiele. Wiedza ta jednak jest na tyle elementarna, że mieści się w kilku prostych zasadach. Jakich? O tym poniżej.

Planuj wydatki – zarówno codzienne, jak i okazjonalne

Skonstruowanie tzw. budżetu domowego jest pomocne niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego. Pomaga określić, jakie kwoty wydajemy na jedzenie, ile kosztuje nas w miesiącu odzież i kosmetyki, ile przeznaczamy na rozrywki, a ile jesteśmy w stanie odłożyć na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Dzięki temu łatwiej jest poznać swoją rzeczywistą sytuację finansową, a to z kolei pomaga wydawać rozsądnie oraz oszczędzać pieniądze i czas.

Listy zakupów to bardzo dobry sposób na ograniczenie nie tylko wydatków, ale i strat żywności. Jednocześnie można zaplanować menu na cały tydzień – a może i przy okazji odżywiać się zdrowiej.

Przygotowywanie posiłków do pracy także będzie korzystniejsze dla portfela oraz naszej figury. Zamiast zamawiać niezdrowy fast-food można dzień wcześniej przyrządzić sobie lunch. Unikniemy przy tym kolejek w lokalach, na które zwyczajnie marnujemy minuty przerwy, które można przeznaczyć na odpoczynek.

Porównuj – ceny i jakość ofert

W Internecie nie brakuje porównywarek cen i to z każdego zakresu. Warto skupić się także na jakości poszczególnych przedmiotów. Cóż z tego, że dany aparat cyfrowy będzie tańszy, skoro jego parametry są znacznie gorsze. W przypadku elektroniki nie warto sugerować się jedynie kosztem. W większości sprzęty służą nam przecież kilka lat. W wypadku szczególnie drogiego urządzenia dobrym pomysłem mogą być raty. Jednak jak mądrze robić zakupy na raty? Po raz kolejny porównując oferty, ale przede wszystkim sprawdzając tzw. „koszty ukryte”. To samo dotyczy kredytów bankowych czy od indywidualnych pożyczkodawców.

Jak madrze robic zakupy

Przygotuj się

Zakupów spożywczych nie polecamy robić osobom głodnym. To oczywiste, że w takim wypadku w koszyku ląduje mnóstwo niepotrzebnych towarów. Prócz tego – należy sprawdzać termin przydatności do spożycia – jeśli z tego powodu produkt jest tańszy, to trzeba się zastanowić, czy faktycznie zdążymy go wykorzystać. Przygotowanie się do wizyty w hipermarkecie obejmuje również poznanie „sztuczek” marketingowców. Tak tak – sztuczek.

Towary po które najczęściej sięgamy są na środkowych półkach. Tymczasem niżej lub wyżej można znaleźć ich tańsze odpowiedniki. Atrakcyjne opakowania przyciągają klientów – a tańsze „marki własne” na ogół nie prezentują się tak okazale. Tymczasem wystarczy porównać skład. Podobny? Ten sam adres producenta? Warto zaoszczędzić. Rodzicom nie poleca się zabierania na większe spożywcze zakupy dzieci. Znudzone maluchy co rusz mogą odkrywać, że koniecznie „muszą” mieć taki batonik/lizaka/chrupki/lody/autko/lalkę/misia itp… A zakupów lepiej przecież nie robić w stresie. Ta sama zasada dotyczy również wybierania ubrań/butów/biżuterii/kosmetyków. Zakupy NIE są sposobem na chandrę. W większości rzeczy, które kupujemy w stanie obniżonego nastroju w niczym się nam potem nie przydają. A w najlepszym razie – korzystamy z nich kilka razy, po czym lądują na dnie szafy bądź kuferka z biżuterią. Bez sensu, prawda?

Przestań wierzyć w reklamy

Sugerowanie się jedynie marką czy bardzo „obiektywnymi” opiniami ekspertów często prowadzi do rozczarowań z zakupów. Podstawą do rozpoznania jakości urządzenia czy odzieży nie powinna być opinia marketingowców, ale użytkowników. W przypadku sprzętu elektronicznego łatwo znaleźć takie recenzje w Internecie. Natomiast jeśli chodzi o buty czy ubrania – zamiast na metkę z nazwą firmy warto spojrzeń na tę ze składem (naturalne tkaniny czy syntetyki), na solidność wykonania i przede wszystkim – na to czy dana sztuka odzieży jest wygodna i czy pasuje do naszej sylwetki oraz codziennego stylu.

Jak madrze robic zakupy

Przeznaczaj na zakupy określoną ilość czasu

Całodniowe błąkanie się po galerii handlowej wcale nie jest dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Społeczeństwo konsumpcyjne – tak zwykło się mówić o przedstawicielach ostatnich trzech generacji. Tymczasem wypracowując sobie plan działania dużo łatwiej znajdziemy to, czego naprawdę nam potrzeba, a do tego nie zmarnujemy godzin, które można poświęcić na przykład na spacer po lesie, wizytę na basenie, czytanie książki.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response