close

Dziecko nie zawsze ma szansę prawidłowo rozwinąć się w łonie matki – dzieje się tak m.in. przy wcześniejszym porodzie. Szczęśliwie, współczesna medycyna dysponuje sposobami, które mogą wspomóc optymalny wzrost noworodka. O tym jak działa inkubator – podstawowe narzędzie do ratowania zdrowia i życia maluszków przeczytacie tutaj.

Jako wcześniaki definiowane są maluchy urodzone pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Ich poszczególne organy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, toteż wsparcie musi mieć kompleksową formę. Inkubator pomaga w tworzeniu właściwych warunków do rozwoju poprzez kontrolę temperatury, składu powietrza, jego wilgotności. Parametry te częściowo odpowiadają wielkościom, z jakimi noworodek miał do czynienia w fazie życia płodowego, a częściowo przygotowują go do kontaktu ze światem zewnętrznym.

Inkubatory mogą mieć mniej, lub bardziej skomplikowaną budowę. Kluczowe są otwory (zazwyczaj 4) umożliwiające kontakt z dzieckiem zarówno personelowi oddziału położniczego, jak i matce. Równie istotna bywa specjalistyczna aparatura wspomagająca pracę poszczególnych organów i monitorująca rozwój dziecka. W inkubatorach możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury ciała – wcześniaki nie są bowiem w stanie wytworzyć takiej ciepłoty same, z uwagi na niedobór masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Temperatura w urządzeniu jest regulowana na bieżąco, dzięki podłączonym do skóry jak dziala inkubatormałego pacjenta czujnikom. Inkubatory mogą mieć pojedyncze bądź podwójne ścianki (kiedy istnieje ryzyko, iż poziom ciepła wewnątrz urządzenia może ulegać wahaniom). Bardziej zaawansowane modele wyposażone są także w specjalne podajniki, dzięki którym możliwe jest podawanie pokarmów oraz aplikowanie lekarstw do organizmu maluszka.

Należy zdać sobie sprawę, iż wcześniak może przebywać w inkubatorze nawet od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wiele zależy od tempa jego rozwoju. Na ogół w jednym urządzeniu dziecko pozostaje przez około 3 dni – następnie przenosi się je do innego, zdezynfekowanego inkubatora. By wcześniak mógł wrócić do domu ze szpitala musi osiągnąć masę ponad 2000 gram, mieć prawidłowe parametry poszczególnych organów a także wykształcony odruch ssania.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

2 komentarze

Leave a Response