close

Gramofon to urządzenie do odtwarzania płyt, które wynaleziono na bazie fonografu prawie 130 lat temu. Projekt pierwszego gramofonu zawdzięczamy Emilowi Berlinerowi. Oczywiście od tamtej pory forma tego skądinąd zyskującego ponownie na popularności sprzętu ewoluowała. Już w latach 20 ubiegłego wieku pojawiły się gramofony elektryczne, a w latach 60 trudno było sobie wyobrazić w Polsce prywatkę bez tego odtwarzacza płyt. Jak działa gramofon i jakie rodzaje można wskazać współcześnie? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Gramofon to urządzenie, które pod obudową skrywa silnik, kable sygnałowe, a jego najbardziej dystynktywną cechą pozostaje posiadanie talerza ze szpindlem, wkładki z igłą i ramienia. Oczywiście to wariant podstawowy, bowiem poszczególne modele mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy i kontrolne elementy. Im więcej podzespołów, tym częściej powinno się przeprowadzać konserwację. Do podstawowych typów zaliczamy:

  • gramofony manualne – aby odtworzyć płytę należy ręcznie przesunąć ramię oraz ustawić igłę na płycie i opuścić ramię. Silnik powinien uruchomić obrót talerza właśnie w tym momencie. Odtwarzanie można zatrzymać podnosząc ramię, przesuwając je na stopkę i opuszczając. Warto zaznaczyć, że to, jaki utwór z płyty zostanie wyemitowany zależy od miejsca położenia igły. Po upłynięciu ostatniego utworu odtwarzanie należy ręcznie zakończyć w opisany wyżej sposób, by silnik zakończył pracę;
  • gramofony półautomatyczne – ich zasada działania jest podobna do manualnych modeli, jednakże po zakończeniu odtwarzania płyty ramię podnosi się automatycznie i silnik wyłącza się sam. Nowsze warianty posiadają również funkcję auto – return, w której ramię przenoszone jest po podniesieniu na stopkę i na niej opuszczane. Funkcję tę można uruchomić w dowolnym momencie poprzez przycisk „stop”;
  • gramofony automatyczne – należące do nieco rzadszych modeli niż półautomatyczne odtwarzacze posiadają zarówno możliwość włączenia jak i wyłączenia konstrukcji przy pomocy przycisku. Mogą również posiadać funkcję automatycznego powtarzania płyty.
jak dziala gramofon
Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response