close
Zdrowie

Hipowolemia – czym jest i jak ją leczyć?

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich mamy większy, na inne mniejszy wpływ. Do chorób układu sercowo – krążeniowego z pewnością przyczyniają się niewłaściwe wybory dietetyczne, ale też stopień zanieczyszczenia środowiska. W ramach profilaktyki możemy oczywiście doprowadzić do zredukowania poziomu złego cholesterolu, częściej wykonywać badania, być bardziej aktywnym fizycznie. Jednak niektóre z zaburzeń i tak mogą się pojawić – jak hipowolemia. Czym jest i jak ją leczyć?

Hipowolemia informacje

Hipowolemia jest zaburzeniem czynności układu naczyniowo – sercowego wynikającym z obniżenia poziomu wypełnienia naczyń krwionośnych. W praktyce wynika ze znacznej utraty krwi, osocza oraz płynów pozakomórkowych. Serce nie jest w stanie dostarczyć komórkom wystarczającej ilości krwi i niejako „pracuje na pusto”. Do hipowolemii dochodzi przede wszystkim w wyniku krwotoku zewnętrznego bądź wewnętrznego, jednak to nie jedyna niebezpieczna sytuacja. Negatywne konsekwencje mogą być także wynikiem: ostrej, prowadzącej do odwodnienia biegunki, wymiotów, zapalenia trzustki, stanów zapalnych otrzewnej, zalegania krwi w poszerzonych naczyniach oraz oparzeń obejmujących znaczny procent ciała.hipowolemia

Wyróżniamy hipowolemię bezwzględną, gdy maleje objętość krwi, oraz względną – gdy prawidłowa objętość krwi nie jest wystarczająca (np. przy porażeniu naczyń w przypadku sepsy).

Jeżeli utrata płynów wewnątrznaczyniowych nie jest wysoka może być kompensowana poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego. Należy też pamiętać, że niemal wszystkie tkanki mają zdolność regeneracji (o ile organizm funkcjonuje w sposób prawidłowy). Kompensacja polega w tym wypadku na redystrybucji płynu z komórek oraz obkurczaniu naczyń żylnych. W hipowolemii niestety naturalne mechanizmy nie są uruchamiane w pełni, co może powodować nawet niewydolność poszczególnych narządów. Nieleczona, długotrwała hipowolemia prowadzi do wstrząsu, niewydolności krążenia. Podstawowymi symptomami są: zapadnięcie szyjnych żył, dreszcze, bladość, duże pragnienie oraz skąpomocz. Hipowolemia to stan, który wymaga hospitalizacji. Uzupełniane są płyny – doustnie bądź dożylnie (m.in. z roztworu chlorku sodu), konieczne w wielu przypadkach są również transfuzje.

Tags : hiperwolemiahipowolemia postępowanieukład krążenia
Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

1 Comment

Leave a Response