close
Zdrowie

Glukozamina – w trosce o kondycję Twoich stawów

Bóle stawów potrafią być naprawdę uciążliwą przypadłością w znaczący sposób pogarszając jakość życia. Na szczęście na rynku farmaceutycznym nie brakuje zarówno naturalnych, jak i syntetycznych suplementów wspomagających pracę układu ruchowego, w szczególności stawów. Jednym ze składników takich środków jest glukozamina. Oto jej definicja, zalecenia oraz przeciwwskazania do stosowania.

Najbardziej docenianą właściwością glukozaminy jest jej działanie przeciwbólowe oraz poprawiające kondycję stawów. Dlaczego posiada ona takie cechy? Glukozamina występuje naturalnie w ciele ludzkim (jako aminocukier) i odpowiada za syntezę proteoglikanów koniecznych do tworzenia chrząstki stawowej. Przyjmowana zewnętrznie ma zmodyfikowaną postać – np. siarczanu glukozaminy. Warto zauważyć, iż jest to dobrze tolerowana substancja i można ją łączyć także ze środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Glukozamina jest cennym suplementem szczególnie dla osób, u których w wyniku częstego i intensywnego wysiłku dochodzi do silnego obciążania stawów. Warto też uzupełniać jej poziom w organizmie jeśli cierpimy z powodu nadwagi czy otyłości. Również osoby starsze powinny pamiętać o zmodyfikowaniu jadłospisu (dołączenia do niego naturalnych źródeł glukozaminy – przede wszystkim owoców morza, takich jak małże, krewetki czy kraby) bądź o nabyciu odpowiedniego preparatu w aptece.

Glukozamina

Niestety, jak każdy specyfik, również glukozamina może generować działania niepożądane. Do typowych symptomów zaliczane są problemy natury gastrycznej, takie jak wzdęcia, biegunki czy zaparcia, a także bóle w okolicy nadbrzusza. Dużo rzadziej dochodzi do reakcji skórnych – świądu bądź rumienia, a także reakcji alergicznych ze strony układu pokarmowego (z uwagi na to, że preparaty zawierają elementy owoców morza, które bywają silnym alergenem). Ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na cukrzycę, jak również kobiety w okresie pierwszych 3 miesięcy ciąży oraz karmiące naturalnie. Pozostali użytkownicy muszą natomiast bezwzględnie przestrzegać zalecanego dawkowania. Warto pamiętać, że suplementacja nie służy do zastępowania zdrowej diety i innych działań profilaktycznych, a jedynie do ich wspomagania.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response